طرح‌ها

پروژه ها

سنسور امواج مادون‌قرمز و تراهرتز بر پایه گرافین

امروزه آشکارسازهای امواج الکترومغناطیس در محدوده نور مرئی، مادون قرمز و تراهرتز، هسته اصلی بسیاری از ادوات الکترونیکی از جمله سلول های خورشیدی، سنسورهای دود، تصویرنگاری تراهرتز و... در تشخیص سرطان هستند.

طراحی و ساخت الکترود، غشا و استک پیل سوختی

از میان پیل‌های سوختی، نوع غشای الکترولیت پلیمری به‌علت عملکرد بهتر (توان تولیدی و عمرکاری بالاتر) توانسته است به‌عنوان یک منبع تولید انرژی پاک نقش پررنگتری را در کارهای تحقیقاتی و صنعتی داشته باشد.

تولید نانورنگ‌دانه آبی فتالوسیانین مس

هدف اصلی این طرح دستیابی به تولید صنعتی رنگدانه فتالوسیانین آبی مس با توجیه اقتصادی و کیفیت بالا
ست. مهمترین دستاورد این طرح، دستیابی به اندازه ذرات در حد نانو برای رنگدانه فتالوسیانین مس با روشی جدید است.

الیاف، نخ و پارچه‌های نیمه‌رسانا و رسانا

امروزه و در عصر پيشرفت فناوری استفاده از طيف‌هاي فركانسي و امواج راديويي در حال گسترش است. بنابراین پارچه‌های با قابلیت محافظت در مقابل امواج کاربردهای زیادی در صنایع مختلف می‌تواند داشته باشد.

تخلیص هیدروژن با نانو غشای کامپوزیتی پالادیومی

در این طرح غشاهای کامپوزیتی پالادیومی بر روی پایه‌های نانوساختار سرامیکی با طرح لوله‌ای تهیه و برای تولید هیدروژن خالص (بیش از ۹۹/۹۹۹ درصد) بهکار گرفته شده است.

تولید صنعتی روزین فرآوری‌شده با نام تجاری DPR

روزین فرآوری‌شده (DPR) مخلوطی از اسیدهای روزین با دی‌هیدروآدیباتیک اسید به‌عنوان ترکیب اصلی است. نمک قلیایی DPR به‌عنوان یک سورفکتانت امولسیون‌کننده در واکنش‌های پلیمریزاسیون امولسیونی استفاده می‌شود.

تولید عایق صوت و حرارت آبگریز با استفاده از آئروژل

پژوهش‌های اندکی در زمینه بهبود روش‌های استفاده از آئروژل‌های نانوساختار در ترکیب با سازه‌های اليافی انجام شده است و نياز مبرم به مطالعه بیشتر برای دستيابی به روش‌های مناسب جهت اتصال جدانشدنی آئروژل از الیاف وجود دارد.

سنتز نانوماده افزودنی در رنگ و رزین برای کنترل خوردگی

در این طرح نانوذره تیتانیا آلایش شده با قلع، سنتز و با پلی پیرول پوشش داده شد. این نانوذره در مقادیر ۰/۱ تا ۱ درصد وزنی برای جلوگیری از خوردگی به رزین اضافه شد.

صفحات جاذب گرمایی خورشیدی

با توجه به قرارگیری ایران در موقعیت ویژه تابش خورشیدی، ساخت پوشش جاذب سرامیکی با استفاده از نانومواد و همچنین طراحی ویژه قالب‌های فریم و کلکتور به منظور استحکام بالا و قابلیت مونتاژ ساده در این طرح انجام شد.

نانودماسنج‌های فلوئورسانی بر پایه نوکلئیک اسید

امروزه با توجه به پیشرفت‌هاي حاصل شده در زمینه نانوبیوتکنولوژی، در مواردی که روش‌های سنتی اندازه‌گیری دما کارایی چندانی ندارند، سنجش دقیق دما یک امر ضروری است.