آخرین اخبار

استفاده از فناوری نانو در ملخ و پروانه هواپیما و کشتی

استفاده از فناوری نانو در ملخ و پروانه هواپیما و کشتی

«هایدل» که یک شرکت فعال در حوزه توسعه مواد نانویی است، خبر از امضای یک موافقت‌نامه همکاری با یک شرکت مهندسی داده است. بر اساس این توافقنامه، هایدل به شرکت «داوتی» که تولیدکننده پروانه‌های مورد استفاده در هواپیماها و کشتی‌ها است، برای امکان‌سنجی و توسعه فناوری‌های مرتبط با مواد جدید، از جمله گرافن کمک می‌کند. توسعه پوشش‌های مقاوم در برابر فرسایش، امکان‌سنجی تغییر فناوری‌های مورد استفاده برای موتور پیشران ملخ هواپیما و استفاده از پتانسیل‌های گرافن در حوزه‌های مختلف، از مواردی است که هایدل بایستی به داوتی کمک نماید.
بازار ۳.۲ میلیارد دلاری گرافن در صنعت الکترونیک

بازار ۳.۲ میلیارد دلاری گرافن در صنعت الکترونیک

بنا بر آخرین پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص بازار جهانی گرافن در صنعت الکترونیک و با در نظر گرفتن بحران کرونا ویروس، حجم این بازار تا سال ۲۰۲۷ میلادی، چیزی بالغ بر ۳.۲ میلیارد دلار خواهد بود. حجم بازار مذکور در سال ۲۰۲۰، قریب به ۴۲۴.۷ میلیون دلار برآورد شده که تا سال ۲۰۲۷ میلادی، با نرخ رشد مرکب سالیانه تقریباً ۳۳.۴ درصدی همراه می‌باشد.
جلوگیری از بیوتروریسم به کمک حسگرهای نانویی

جلوگیری از بیوتروریسم به کمک حسگرهای نانویی

محققین موفق به توسعه نوعی حسگر زیستی مبتنی بر فناوری نانو شده‌اند که قادر به شناسایی باکتری‌های مضر موجود در آب آشامیدنی است. این فناوری منحصربه‌فرد که آلودگی‌های عامدانه و ناخواسته را در زمان واقعی تشخیص می‌دهد، بخشی از برنامه علمی ناتو برای صلح و امنیت بوده که طی همکاری فعال ایتالیا به‌عنوان یکی از اعضای ناتو و کره جنوبی توسعه یافته است. این حسگر زیستی، از نانوذرات طلا برای تشخیص پاتوژن‌ها و فیلمی از یک کریستال مایع برای تشخیص در زمان واقعی تشکیل شده است.
اعطای جایزه نمایشگاه فناوری مالزی به یک شرکت نانویی

اعطای جایزه نمایشگاه فناوری مالزی به یک شرکت نانویی

یک شرکت مالزیایی فعال در حوزه فناوری نانو، جایزه بخش پوشاک نمایشگاه فناوری مالزی را به خود اختصاص داد. «نانوتکستایل» با تکیه بر ایده همراهی صنعت مد و فناوری و راه‌اندازی کمپینی تحت عنوان «هنگامی که صنعت مد با فناوری مواجه می‌شود»، نوآوری‌های فراوانی در صنعت پوشاک مالزی پدید آورده و از همین رو، جایزه مذکور را به خود اختصاص داده است. نانو تکستایل که خود عرضه‌کننده محصولاتی همچون جوراب‌های نانویی، لباس‌های آنتی‌باکتریال و ضد بو و ماسک‌های نانویی است، به واسطه این طرح، فرصت سرمایه‌گذاری و مشارکت برای همه بازیگران اصلی صنعت مد و پوشاک را فراهم نموده تا شکاف ایجاد شده بین توسعه محصول و ورود آن به بازار، از بین برود.
طول عمر ۲۸۰۰۰ ساله یک باتری نانویی

طول عمر ۲۸۰۰۰ ساله یک باتری نانویی

استارت‌آپ آمریکایی «NDB»، مدعی است که باتری نانوالماس خود شارژ شونده این شرکت، یک پله به مرحله تجاری‌سازی نزدیک‌تر شده است. این شرکت، اعلام نموده که دو نمونه مفهومی از این باتری‌ها، با موفقیت تست شده‌ و راندمان ۴۰ درصدی داشته‌اند که بر خلاف نمونه‌های تجاری موجود که تنها بازده ۱۵ درصدی دارند، یک پیشرفت قابل توجه قلمداد می‌شود. بر اساس ادعاهای موجود، این باتری‌ها که قابلیت استفاده برای کل طول عمر دستگاه‌ها، تا حدود ۲۸۰۰۰ سال را دارا می‌باشند، احتمالاً به زودی در دسترس بوده و در حال حاضر، دو شرکت مشتری آن می‌باشند.
شناسایی احساسات افراد به کمک سنسورهای نانویی

شناسایی احساسات افراد به کمک سنسورهای نانویی

محققین دانشگاه توکیو، موفق به ابداع حسگرهای بسیار ظریفی شده‌اند که با قرارگیری مستقیم بر روی پوست، قابلیت شناسایی مجموعه‌ای از اطلاعات بیومتریک را فراهم می‌کند. این حسگرها که از الیاف‌های پلی اورتان با روکش طلا ساخته‌ شده‌اند، قابلیت استفاده برای کاربردهای متنوع رصد سلامت افراد را داشته که از آن جمله، می‌توان به شناسایی احساسات منعکس شده در چهره فرد (مانند شادی، غم، عصبانیت و ترس) اشاره نمود؛ کاربردی ویژه که برای بیماران اوتیسمی که به سختی توانایی ابراز حالت‌های خود را دارند بسیار مفید خواهد بود.
استفاده از لایه‌های اتمی برای ذخیره‌سازی اطلاعات

استفاده از لایه‌های اتمی برای ذخیره‌سازی اطلاعات

محققین دانشگاه برکلی، روشی جدید و خلاقانه برای ذخیره‌سازی اطلاعات ابداع نموده‌اند. آن‌ها لایه‌هایی به ضخامت ۳ نانومتر از تلورید تنگستن را روی یکدیگر قرار داده و از ترتیب این لایه‌های اتمی، صفر و یک‌هایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات ایجاد نموده‌اند. برای این کار از یک هندسه کوانتومی خاص استفاده نموده‌اند که استقلال کامل فرایندهای خواندن و ذخیره‌سازی اطلاعات را فراهم نموده و مصرف انرژی را تا ۱۰۰ برابر روش‌های سنتی کاهش می‌دهد.
انجام توافقات نهایی برای ساخت شهر نانویی عمان

انجام توافقات نهایی برای ساخت شهر نانویی عمان

عمان که چند سالی است برای راه‌اندازی یک شهر نانویی کمر به همت بسته، یک قدم به ساخت و تأسیس آن نزدیک‌تر شده است. بر اساس آخرین اطلاعات موجود، متولی شهرک‌های صنعتی عمان، به همراه بازوی سرمایه‌گذاریش، براس ساخت شهر نانو، یک توافقنامه همکاری با مؤسسه «AUT» به امضا رسانیده است. شهر نانویی عمان، در توسعه بخش تولید، ایجاد ارتباط بین صنایع، دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی و همچنین ایجاد فرصت‌های آموزشی و شغلی مشارکت خواهد داشت.
سرمایه‌گذاری قابل توجه «FDA» برای بررسی ترکیبات نانویی جدید

سرمایه‌گذاری قابل توجه «FDA» برای بررسی ترکیبات نانویی جدید

سازمان غذا و داروی آمریکا، از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون، بیش از ۱۳۳ میلیون دلار در حوزه فهم و کنترل مواد نانویی سرمایه‌گذاری‌ نموده است. بر اساس گزارش جدید بخش نانوتکنولوژی این سازمان، از سال ۱۹۷۰ میلادی، بیش از ۶۰۰ محصول دارویی نانویی از سوی مرکز ارزیابی و تحقیقات دارویی این سازمان دریافت شده که نیمی از آن‌ها مربوط به یک دهه اخیر است. بر این اساس، تجهیز ارزیابان و سایر محققین به ظرفیت‌های دانشی جدید برای پاسخ‌دهی بهتر به این استقبال چشمگیر و پیچیدگی‌های قابل توجه محصولات جدید، امری الزامی بوده که به صورت جدی توسط این سازمان دنبال می‌شود.
نقش کلیدی نانوفناوری در سیستم‌های تشخیص و ردیابی مواد منفجره

نقش کلیدی نانوفناوری در سیستم‌های تشخیص و ردیابی مواد منفجره

در میان طیف وسیعی از روش‌های معرفی شده برای تشخیص و ردیابی مواد منفجره، استفاده از فناوری نانو هم وجود دارد. کاربرد فناوری نانو در بهبود و ارتقای حسگرهای مورد استفاده برای تشخیص مواد منفجره، یکی از موارد بسیار مهم می‌باشد. مواد نانوساختاری که خصوصیات الکتریکی، نوری، کاتالیزوری، مغناطیسی و مکانیکی منحصربه‌فردی داشته و می‌توانند برای ردیابی مواد منفجره بکار گرفته شوند. از مهم‌ترین این مواد، می‌توان به نانوذرات نیمه‌هادی، نانولوله های کربنی، گرافن، نقاط کوانتومی و چارچوب‌های آلی ‌فلزی اشاره نمود.