آخرین اخبار

همکاری صنعت و دانشگاه برای بکارگیری نانوذرات در درمان سرطان

همکاری صنعت و دانشگاه برای بکارگیری نانوذرات در درمان سرطان

یک استارت‌آپ فعال در حوزه فناوری‌های زیستی، خبر از همکاری فناورانه خود با شرکت دارویی «Astellas Pharma» داده است. «United Immunity» که در تلاش برای توسعه نسل جدید راهکارهای درمانی سرطان با استفاده از نانوذرات می‌باشد، امیدوار است که به واسطه این توافقنامه تحقیقاتی، روند توسعه و تجاری‌سازی استفاده از نانوذرات برای نجات جان بیماران سرطانی را تسریع نماید.
استفاده از ماکروویو برای تبدیل زغال‌سنگ به نانو گرافیت

استفاده از ماکروویو برای تبدیل زغال‌سنگ به نانو گرافیت

محققین موفق به توسعه روشی ساده و مقرون‌به‌صرفه برای تبدیل پودر زغال‌سنگ به نانو گرافیت‌های ارزشمند و مورد استقبال بازار شده‌اند. در این فناوری، مجموعه‌ای از تجهیزات و وسایل بسیار ساده و در دسترس، شامل فویل‌های مسی، ظروف شیشه‌ای و مایکروویو خانگی، برای تبدیل پودر زغال به نانو گرافیت استفاده شده است. با توجه به پتانسیل کاربردی قابل توجه این ماده و از آنجا که روش تولید بکار گرفته شده هم بسیار ساده و ارزان است، به نظر می‌رسد که یک فناوری با پتانسیل تجاری قابل‌توجه بدست آمده است.
استفاده از نانوکاتالیست‌های طلا برای درمان بیماری‌های عصبی

استفاده از نانوکاتالیست‌های طلا برای درمان بیماری‌های عصبی

یک استارت‌آپ نانویی، از نانوکاتالیست‌های طلا برای مقابله با بیماری‌های عصبی ویرانگر استفاده می‌کند. «بایوتک کلن»، با استفاده از نانوذرات طلا به عنوان کاتالیستی برای واکنش‌های سلولی اساسی، برخی از بیماری‌های این حوزه، از جمله «MS» و پارکینسون را هدف قرار داده و به نتایج موفقی هم دست یافته است. هم‌اکنون، مطالعات فاز ۳ در درمان بیماری «ALS» و فاز ۲ در درمان «MS» و پارکینسون در جریان بوده و این شرکت، در صدد عرضه عمومی سهام خود می‌باشد.
ماسک‌های نانویی با عملکرد ۹۹.۹۹ درصدی در برابر ویروس

ماسک‌های نانویی با عملکرد ۹۹.۹۹ درصدی در برابر ویروس

در حالی که با شیوع گونه‌های جدید و جهش‌یافته ویروس کرونا، نگرانی‌ها از عدم تأثیرگذاری واکسن و اوج‌گیری دوباره این بیماری افزایش یافته، محققین از فناوری نانو برای تولید فیلترهای جدیدی استفاده نموده‌اند که با حبس نمودن آئروسل‌های کرونا ویروس، عملکرد بسیار خوب ۹۹.۹۹ درصدی را به همراه دارد. این فیلترها، هم در ماسک‌های ایمن و کارآمد و هم در سیستم‌های تهویه داخلی قابل استفاده می‌باشند.
نانوماشینی با کارکرد دوگانه گرمایشی و سرمایشی

نانوماشینی با کارکرد دوگانه گرمایشی و سرمایشی

مهندسین ژاپنی، نانوماشین چندمنظوره‌ای ساخته‌اند که می‌تواند به‌طور هم‌زمان، به‌عنوان یک موتور گرمایشی و یک یخچال عمل نماید. این فناوری که دقیقاً مبتنی بر اثرات کوانتومی است، در کوتاه‌مدت چشم‌اندازی از کوانتوم و قابلیت کنترل ذرات و عملکردهای آن‌ها در اختیار محققین قرار می‌دهد. با این وجود، فناوری مذکور در بلندمدت نیز، ‌می‌تواند با کاربردهای نوینی روبرو شده که کارکرد دوگانه گرمایشی و سرمایشی را به صورت همزمان فراهم ساخته و یا امکان تغییر سریع حالت عملکرد ماشین را فراهم ‌نماید.
مقابله با عفونت‌های باکتریایی و ویروسی به کمک داروی گرافنی

مقابله با عفونت‌های باکتریایی و ویروسی به کمک داروی گرافنی

یک استارت‌آپ فعال در زمینه تولید مواد گرافنی، خبر از توسعه یک ترکیب آنتی‌بیوتیک، ضد ویروس و ضدقارچ داده که مبتنی بر گرافن می‌باشد. شرکت «ZEN»، به تازگی تأییدیه‌های اولیه را نیز از بخش میکروب‌شناسی بیمارستانی در کانادا دریافت نموده و گام مهمی در مسیر تجاری‌سازی برداشته است. این نتایج، یک پیشرفت بزرگ پزشکی در درمان تعداد زیادی از پاتوژن‌ها بوده که از آن جمله، می‌توان به مبارزه با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی اشاره نمود که در بیماری کووید-19 نیز بسیار اثرگذار خواهد بود.
پاکسازی اثرات شیمیایی حشره‌کش‌ها به کمک بازیافت بطری‌های پلاستیکی

پاکسازی اثرات شیمیایی حشره‌کش‌ها به کمک بازیافت بطری‌های پلاستیکی

محققین روسی، روشی جدید برای تولید جاذب حشره‌کش‌ها و حذف آن‌ها از آب توسعه داده‌اند که یک تیر و دو نشان برای محیط‌زیست خواهد بود. این جاذب‌های نانویی که حذف مواد شیمیایی ناشی از مصرف بی‌رویه حشره‌کش‌ها را ممکن می‌سازند، از چهارچوب‌های فلزی-آلی تشکیل شده که خود با استفاده از بازیافت بطری‌های پلاستیکی تولید می‌شوند. چهارچوب فلزی-آلی در نظر گرفته شده برای تولید جاذب، مبتنی بر «PET» بوده که در تولید بطری‌های پلاستیکی معمول استفاده می‌شود.
تجربه موفق یک شرکت زایشی و تلاش برای ایجاد یک مرکز تولید نانومواد

تجربه موفق یک شرکت زایشی و تلاش برای ایجاد یک مرکز تولید نانومواد

استارت‌آپ زایشی «کاربیک» که بر روی نانولوله‌های کربنی و استفاده از آن‌ها برای کاهش اتلاف انرژی و همچنین جلوگیری از افزایش دمای تجهیزات الکترونیکی مصرفی متمرکز است، پس از تأمین مالی موفق و جذب سرمایه ۱۵ میلیون دلاری، در تلاش برای توسعه مقیاس و تولید انبوه محصول انحصاری خود است. تجربه موفق این استارت‌آپ نانویی برای توسعه فناوری و تولید محصول، سرمایه‌گذاران و حامیان دانشگاهی آن در جورجیاتک را به این فکر انداخته تا از آن، به‌عنوان مدلی برای ایجاد یک مرکز تولید نانومواد و کمک به سایر استارت‌آپ‌ها استفاده نمایند.
چسب‌های نانویی که توسط میدان مغناطیسی فعال می‌شود!

چسب‌های نانویی که توسط میدان مغناطیسی فعال می‌شود!

محققین سنگاپوری، با بکارگیری میدان مغناطیسی، موفق به توسعه روش جدیدی برای بهبود کارایی چسب‌ها شده‌اند. این چسب‌ها، با عبور از یک میدان مغناطیسی فعال شده و برای ایجاد استحکام لازم، بر خلاف بسیاری از چسب‌های موجود در بازار، نیازی به رطوبت یا حرارت نخواهند داشت. گفتنی است که بسیاری از سطوح فعلی، از جمله تجهیزات الکترونیکی انعطاف‌پذیر و پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر، به شدت نسبت به گرما حساس بوده و باید از گرم شدت بیش از حد آن‌ها در هنگام فعال‌سازی چسب جلوگیری نمود؛ چالشی که با استفاده از چسب‌های مغناطیسی جدید، به کلی مرتفع می‌گردد.
تست ارزان، دقیق و سریع آنتی‌بادی کووید-۱۹

تست ارزان، دقیق و سریع آنتی‌بادی کووید-۱۹

محققین موفق به توسعه یکی از سریع‌ترین آزمایش‌های تشخیص آنتی‌بادی کووید-۱۹ شده‌اند. این فناوری پیشرفته که به کمک چاپ سه‌بعدی توسعه یافته و مبتنی بر سنسورهایی با عملکرد بسیار بالا است، نتایج تشخیص آنتی‌بادی را در مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه و با قیمت مقرون به صرفه مشخص نموده و تغییری بزرگ در کنترل این اپیدمی مرگبار خواهد داشت.