آخرین اخبار

صادرات محصولات نانویی به چین از سوی محققین دانشگاه آزاد رودهن

صادرات محصولات نانویی به چین از سوی محققین دانشگاه آزاد رودهن

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، موفق به تولید، تجاری‌سازی و صادرات محصولات نانویی به کشور چین شده‌اند. «رنگین نانوساختار» که یکی از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد رودهن، است و به منظور توسعه بازارهای خارجی برای محصولات نانویی، از شرکت رنگین نانو نهال منشعب شده است، دارای ۸ گواهی ثبت اختراع جهت محافظت از فناوری‌ها و محصولات توسعه‌یافته در آزمایشگاه‌های خود است. این شرکت، در زمره یکی از شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه نانوفناوری است که اقدام به انتقال دانش فنی پوشش‌های پودری الکترواستاتیک، به چین نموده است.
افزایش ۱۰ برابری ظرفیت باتری‌های لیتیوم یون با استفاده از نانو ذرات سیلیکون

افزایش ۱۰ برابری ظرفیت باتری‌های لیتیوم یون با استفاده از نانو ذرات سیلیکون

شیمیدانان دانشگاه آلبرتا، گام مهمی در ساخت نسل جدید باتری‌های لیتیوم یونی مبتنی بر سیلیکون برداشته‌اند که ظرفیت شارژ ۱۰ برابری را برای این باتری‌ها در مقایسه با باتری‌های فعلی، به دنبال خواهد داشت. در این فناوری جدید، نانوذرات سیلیکونی که برای جبران رسانایی کم، در ایروژل‌های گرافن رسانا توزیع شده‌اند، مورد استفاده قرار گرفته است. گفتنی است که بر اساس ادعای ارائه شده، باتری تولیدی از این روش، با اندازه یکسان باتری‌های تسلا، می‌تواند مسیری ۱۰ برابر طولانی‌تری را طی نماید.
قوانین جدید دولت آمریکا برای کنترل استارت‌آپ‌ها

قوانین جدید دولت آمریکا برای کنترل استارت‌آپ‌ها

دولت آمریکا، اخیراً به منظور محدود کردن اشتراک فناوری‌های حیاتی با افراد و شرکت‌های خارجی، قوانین جدیدی را تصویب نموده است؛ تصمیمی که بر استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیادی تأثیر خواهد گذاشت. در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، وزارت بازرگانی آمریکا، لیستی از فناوری‌هایی که در تعریف جدید فناوری‌های نوظهور می‌گنجند منتشر نمود. در لیست منتشرشده، فناوری نانوبیولوژی، که یکی از حوزه‌های بسیار مهم فناوری نانو است نیز، به چشم می‌خورد.
تحقیقات جدید برای بررسی تأثیر نانومواد بر سلامت انسان و محیط‌زیست

تحقیقات جدید برای بررسی تأثیر نانومواد بر سلامت انسان و محیط‌زیست

نانومواد، دارای ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی هستند که باعث کاربرد گستره آن‌ها در حوزه‌های مختلف صنعتی شده است. اما مانند هر فناوری جدید دیگری، باید اطمینان حاصل شود که نانوفناوری، سلامت انسان و محیط‌زیست را به خطر نمی‌اندازد. گروهی از دانشمندان، تحت پروژه‌ای بین‌المللی به نام «PATROLS»، در حال بررسی اثرات نانومواد هستند. این پروژه، نسل جدیدی از تست‌های ایمنی غیر حیوانی را برای پیش‌بینی دقیق‌تر اثرات جانبی ناشی از قرار گرفتن در معرض نانومواد در درازمدت، در انسان و محیط‌زیست، ارائه می‌دهد.
برگزاری رویداد تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته از سوی اتاق بازرگانی ایران

برگزاری رویداد تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته از سوی اتاق بازرگانی ایران

اتاق بازرگانی ایران، با هدف حمایت از استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای نوپا و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، یک همایش تخصصی با موضوع تجاری‌سازی فناوری برگزار می‌کند. این همایش که تحت عنوان «رویداد تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته ایران» و در تاریخ پنجم اسفندماه سال جاری برگزار می‌گردد، پیوند بین صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ از یک‌سو و مخترعین، ایده‌پردازان، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی را از سوی دیگر دنبال می‌کند.
مهم‌ترین دستاوردهای نانوفناوری در سال ۲۰۱۸

مهم‌ترین دستاوردهای نانوفناوری در سال ۲۰۱۸

نانوفناوری، گستره‌ای از علوم مختلف را پوشش می‌دهد، به همین دلیل، پیشرفت‌های حاصل در این فناوری، حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. به صورت کلی، اقدامات انجام گرفته در حوزه فناوری نانو را می‌توان به سه زیرمجموعه ارجاع داد که هر کدام، به طور مستقیم، بر یکی از: علوم رایانه، علوم مواد و علوم زیستی، تأثیر می‌گذارد. مطالعه انتشار پلاسمون در گرافن، استفاده از ژل نانوساختار برای تقطیر آب و واكسن حاوی نانوذرات براي بیماری آنفلوانزا را می‌توان به عنوان سه شاخص مهم از دستاوردهای حوزه‌های یاد شده در سال ۲۰۱۸ میلادی دانست
گفتمان هیئت تجاری چین با چند شرکت‌ نانویی توانمند ایرانی

گفتمان هیئت تجاری چین با چند شرکت‌ نانویی توانمند ایرانی

یک هیئت تجاری چینی، از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فناورانه شرکت‌های نانویی ایران، بازدید نمودند. این هیئت که با هدف آشنایی بیشتر با ظرفیت شرکت‌های ایرانی در حوزه پلیمر به ایران سفر نموده است، در روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه سال جاری، نشستی را با چهار شرکت ایرانی در محل ستاد توسعه فناوری نانو، برگزار نمود. در این نشست، شرکت‌های پویا پلیمر تهران، بسپار پیشرفته شریف، شمیم پلیمر و آروین سپهر پارت، دستاوردهای خود را در حوزه مواد پلیمری، ارائه نمودند. در پایان نشست، هیئت چینی، از شرکت‌های ایرانی برای معرفی محصولات و خدمات خود تشکر نموده و ضمن تأکید بر مزیت‌ها و فرصت‌های موجود، برای همکاری با شرکت‌های نانویی ایران، اعلام آمادگی نمودند.
قرارگیری محقق هندی فعال در حوزه نانو در میان محققین اثرگذار جهان در سال ۲۰۱۸

قرارگیری محقق هندی فعال در حوزه نانو در میان محققین اثرگذار جهان در سال ۲۰۱۸

یک محقق هندی از مؤسسه علوم زیستی «ILS»، در فهرست محققین اثرگذار جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی قرار گرفت. «سانجیب ساهو» که از سال ۱۹۹۵ میلادی، بر روی درمان بیماری سرطان از طریق فناوری نانو متمرکز است، یکی از ۱۰ دانشمند حاضر در فهرست فوق محسوب می‌شود. گفتنی است، این فهرست، از سوی مؤسسه آمریکایی «Clarivate Analytics» و بر مبنای میزان ارجاعات به نتایج پژوهشی هر یک از افراد حاضر در لیست، انتشار یافته است.
تولید شوینده نانویی خودرو در یک شرکت ایرانی

تولید شوینده نانویی خودرو در یک شرکت ایرانی

یک شرکت ایرانی، محلول شوینده‌ نانویی جدیدی تولید نموده که می‌تواند تمیز کردن بدنه، موتور و لاستیک خودرو را ساده نماید. با استفاده از این محلول شوینده غیرالکلی، دیگر نیاز به آب نبوده و تنها با یک دستمال، می‌توان بدنه خودرو را تمیز نمود. شرکت «کیمیاشیمی سهند»، در سال 1380 تأسیس شده و تاکنون موفق به تولید انواع محصولات آرایشی بهداشتی، شوینده‌ها، پاک‌کننده‌ها و فرآورده‌های صنعتی شده است. از مهم‌ترین محصولات این شرکت، می‌توان به اسپری پاک‌کننده تبلت و موبایل، اسپری پاک‌کننده صفحات نمایش «LCD» و «LED»، اسپری پاک‌کننده شیشه و محلول شوینده بدون آب بدنه و موتور خودرو اشاره نمود.
ثبت اختراع و نشان تجاری جهت بهبود فروش محصول نانویی ضدترک شیشه خودرو

ثبت اختراع و نشان تجاری جهت بهبود فروش محصول نانویی ضدترک شیشه خودرو

شرکت نانویی «C-Bond Systems» که در حوزه بهبود و تقویت مواد شکننده متمرکز است، برای محصول جدید خود که مختص شیشه‌های اتومبیل است، اقدام به ثبت یک نشان تجاری جدید، در دفتر ثبت پتنت و علائم تجاری آمریکا نموده است. این محصول که از طریق ثبت پتنت نیز تحت حفاظت قرار گرفته است را می‌توان از طریق یک آبپاش معمولی، به روی شیشه اسپری نمود و سپس آن را با یک دستمال، خشک نمود. فناوری منحصربه‌فرد بکار رفته در این محصول، نواقص سطحی موجود در شیشه که ساختار کامپوزیتی آن را تضعیف می‌کند، شناسایی نموده و افزایش مقاومت به ضربه شیشه را به همراه خواهد داشت.