آخرین اخبار

اعطای جایزه نمایشگاه فناوری مالزی به یک شرکت نانویی

اعطای جایزه نمایشگاه فناوری مالزی به یک شرکت نانویی

یک شرکت مالزیایی فعال در حوزه فناوری نانو، جایزه بخش پوشاک نمایشگاه فناوری مالزی را به خود اختصاص داد. «نانوتکستایل» با تکیه بر ایده همراهی صنعت مد و فناوری و راه‌اندازی کمپینی تحت عنوان «هنگامی که صنعت مد با فناوری مواجه می‌شود»، نوآوری‌های فراوانی در صنعت پوشاک مالزی پدید آورده و از همین رو، جایزه مذکور را به خود اختصاص داده است. نانو تکستایل که خود عرضه‌کننده محصولاتی همچون جوراب‌های نانویی، لباس‌های آنتی‌باکتریال و ضد بو و ماسک‌های نانویی است، به واسطه این طرح، فرصت سرمایه‌گذاری و مشارکت برای همه بازیگران اصلی صنعت مد و پوشاک را فراهم نموده تا شکاف ایجاد شده بین توسعه محصول و ورود آن به بازار، از بین برود.
طول عمر ۲۸۰۰۰ ساله یک باتری نانویی

طول عمر ۲۸۰۰۰ ساله یک باتری نانویی

استارت‌آپ آمریکایی «NDB»، مدعی است که باتری نانوالماس خود شارژ شونده این شرکت، یک پله به مرحله تجاری‌سازی نزدیک‌تر شده است. این شرکت، اعلام نموده که دو نمونه مفهومی از این باتری‌ها، با موفقیت تست شده‌ و راندمان ۴۰ درصدی داشته‌اند که بر خلاف نمونه‌های تجاری موجود که تنها بازده ۱۵ درصدی دارند، یک پیشرفت قابل توجه قلمداد می‌شود. بر اساس ادعاهای موجود، این باتری‌ها که قابلیت استفاده برای کل طول عمر دستگاه‌ها، تا حدود ۲۸۰۰۰ سال را دارا می‌باشند، احتمالاً به زودی در دسترس بوده و در حال حاضر، دو شرکت مشتری آن می‌باشند.
شناسایی احساسات افراد به کمک سنسورهای نانویی

شناسایی احساسات افراد به کمک سنسورهای نانویی

محققین دانشگاه توکیو، موفق به ابداع حسگرهای بسیار ظریفی شده‌اند که با قرارگیری مستقیم بر روی پوست، قابلیت شناسایی مجموعه‌ای از اطلاعات بیومتریک را فراهم می‌کند. این حسگرها که از الیاف‌های پلی اورتان با روکش طلا ساخته‌ شده‌اند، قابلیت استفاده برای کاربردهای متنوع رصد سلامت افراد را داشته که از آن جمله، می‌توان به شناسایی احساسات منعکس شده در چهره فرد (مانند شادی، غم، عصبانیت و ترس) اشاره نمود؛ کاربردی ویژه که برای بیماران اوتیسمی که به سختی توانایی ابراز حالت‌های خود را دارند بسیار مفید خواهد بود.
استفاده از لایه‌های اتمی برای ذخیره‌سازی اطلاعات

استفاده از لایه‌های اتمی برای ذخیره‌سازی اطلاعات

محققین دانشگاه برکلی، روشی جدید و خلاقانه برای ذخیره‌سازی اطلاعات ابداع نموده‌اند. آن‌ها لایه‌هایی به ضخامت ۳ نانومتر از تلورید تنگستن را روی یکدیگر قرار داده و از ترتیب این لایه‌های اتمی، صفر و یک‌هایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات ایجاد نموده‌اند. برای این کار از یک هندسه کوانتومی خاص استفاده نموده‌اند که استقلال کامل فرایندهای خواندن و ذخیره‌سازی اطلاعات را فراهم نموده و مصرف انرژی را تا ۱۰۰ برابر روش‌های سنتی کاهش می‌دهد.
انجام توافقات نهایی برای ساخت شهر نانویی عمان

انجام توافقات نهایی برای ساخت شهر نانویی عمان

عمان که چند سالی است برای راه‌اندازی یک شهر نانویی کمر به همت بسته، یک قدم به ساخت و تأسیس آن نزدیک‌تر شده است. بر اساس آخرین اطلاعات موجود، متولی شهرک‌های صنعتی عمان، به همراه بازوی سرمایه‌گذاریش، براس ساخت شهر نانو، یک توافقنامه همکاری با مؤسسه «AUT» به امضا رسانیده است. شهر نانویی عمان، در توسعه بخش تولید، ایجاد ارتباط بین صنایع، دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی و همچنین ایجاد فرصت‌های آموزشی و شغلی مشارکت خواهد داشت.
سرمایه‌گذاری قابل توجه «FDA» برای بررسی ترکیبات نانویی جدید

سرمایه‌گذاری قابل توجه «FDA» برای بررسی ترکیبات نانویی جدید

سازمان غذا و داروی آمریکا، از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون، بیش از ۱۳۳ میلیون دلار در حوزه فهم و کنترل مواد نانویی سرمایه‌گذاری‌ نموده است. بر اساس گزارش جدید بخش نانوتکنولوژی این سازمان، از سال ۱۹۷۰ میلادی، بیش از ۶۰۰ محصول دارویی نانویی از سوی مرکز ارزیابی و تحقیقات دارویی این سازمان دریافت شده که نیمی از آن‌ها مربوط به یک دهه اخیر است. بر این اساس، تجهیز ارزیابان و سایر محققین به ظرفیت‌های دانشی جدید برای پاسخ‌دهی بهتر به این استقبال چشمگیر و پیچیدگی‌های قابل توجه محصولات جدید، امری الزامی بوده که به صورت جدی توسط این سازمان دنبال می‌شود.
نقش کلیدی نانوفناوری در سیستم‌های تشخیص و ردیابی مواد منفجره

نقش کلیدی نانوفناوری در سیستم‌های تشخیص و ردیابی مواد منفجره

در میان طیف وسیعی از روش‌های معرفی شده برای تشخیص و ردیابی مواد منفجره، استفاده از فناوری نانو هم وجود دارد. کاربرد فناوری نانو در بهبود و ارتقای حسگرهای مورد استفاده برای تشخیص مواد منفجره، یکی از موارد بسیار مهم می‌باشد. مواد نانوساختاری که خصوصیات الکتریکی، نوری، کاتالیزوری، مغناطیسی و مکانیکی منحصربه‌فردی داشته و می‌توانند برای ردیابی مواد منفجره بکار گرفته شوند. از مهم‌ترین این مواد، می‌توان به نانوذرات نیمه‌هادی، نانولوله های کربنی، گرافن، نقاط کوانتومی و چارچوب‌های آلی ‌فلزی اشاره نمود.
استخراج لیتیوم به کمک ساختارهای متخلخل نانویی

استخراج لیتیوم به کمک ساختارهای متخلخل نانویی

شرکت آمریکایی «انرژی ایکس» که یک مجموعه فناور فعال در حوزه استخراج لیتیوم است، خبر از یک همکاری فناورانه جدید با یک شرکت نانویی داده است. «ProtMOF»، به عنوان طرف دوم این همکاری، مجموعه‌ای پیشرو در حوزه چارچوب‌های آلی ‌فلزی است و همکاری شکل گرفته نیز، در راستای افزایش کارایی همین مواد خواهد بود. به موجب این توافق، طرفین تلاش می‌کنند تا کلاس جدیدی از نانومواد مناسب برای توسعه پروژه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید انبوه لیتیوم و بهبود ذخیره‌سازی انرژی در باتری‌ها، تولید نمایند.
درمان هموفیلی هم به کمک نانوذرات محقق شد!

درمان هموفیلی هم به کمک نانوذرات محقق شد!

محققین دانشگاه ایالتی اوهایو، ایده جدیدی برای درمان بیماری‌های هموفیلی و اختلالات قلبی و عروقی ارائه نموده‌اند. بررسی‌های آن‌ها نشان می‌دهد که وارد نمودن مواد ژنتیکی در بدن و استفاده از جهش‌های ژنی، راهکار مناسبی برای درمان این بیماری‌ها است. با این وجود، چالش اصلی رساندن مواد به محل مناسب در داخل بدن است، کاری که با بکارگیری نانوذرات امکان‌پذیر شده و یک تحویل دارویی دقیق و اصلاح کارآمد ژنتیکی را ممکن نموده است. به این منظور، از نانوذرات مهندسی‌شده پایه لیپیدی استفاده شده که به تناسب نوع بیماری، ساختار پروتئینی خاصی را با خود حمل می‌کنند.
نانوژنراتوری که از جریان‌های هوایی ملایم هم انرژی الکتریکی تولید می‌کند!

نانوژنراتوری که از جریان‌های هوایی ملایم هم انرژی الکتریکی تولید می‌کند!

یک اختراع منحصربه‌فرد در خصوص نانوژنراتورهای تریبوالکتریک (TENG)، چشم‌اندازی جدید در راستای تولید انرژی الکتریکی لازم برای تجهیزات الکترونیکی قابل حمل گشوده است. به کمک این دستاورد، از کوچک‌ترین تحرکات مکانیکی محیطی، مانند جریان‌های هوایی ملایم، بارش باران و موج‌های آبی، می‌توان برای تولید انرژی الکتریکی استفاده نمود.