آخرین اخبار

بکارگیری تکنیک برنده جایزه نوبل شیمی برای تصویربرداری سه بعدی از نانوذرات فلزی

بکارگیری تکنیک برنده جایزه نوبل شیمی برای تصویربرداری سه بعدی از نانوذرات فلزی

محققان دانشگاه منچستر، به منظور بررسی یک ترکیب فلزی، از یک تکنیک بیولوژیکی استفاده نمودند که پیشتر جایزه نوبل شیمی را به خود اختصاص داده بود. جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ میلادی، به تکنیک «بازسازی ذرات تکی» اختصاص یافت که مبتنی بر میکروسکوپ الکترونی، قابلیت نمایش ساختارهای تعداد زیادی از ویروس‌ها و پروتئین‌ها را داشت، اما برای فلزات مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. با این وجود، تیمی از محققین با تکیه بر این تکنیک، موفق به تهیه نقشه‌های عنصری سه بعدی از نانوذرات فلزی شده‌اند.
بطری آب با قابلیت تجزیه کامل در آب اقیانوس و خاک

بطری آب با قابلیت تجزیه کامل در آب اقیانوس و خاک

شرکت «Cove»، در ماه جاری میلادی بطری‌های آبی را به بازا عرضه می‌نماید که قابلیت تجزیه کامل در اقیانوس‌ها و همچنین خاک را خواهند داشت. این بطری‌ها که از یک پلیمر زیستی به نام «PHA» تولید شده‌اند، در صورتی که در یک سطل کمپوست یا محل دفن پسماندها و یا حتی اقیانوس قرار گیرند، به طور کامل تجزیه شده و چالش زیست محیطی جدیدی را به دنبال نخواهند داشت.
به‌کارگیری گسترده نانو فناوری در صنعت نساجی ایران

به‌کارگیری گسترده نانو فناوری در صنعت نساجی ایران

با توجه به توانمندی محققین ایرانی فعال در صنایع نساجی و استقبال فزاینده شرکت‌های داخلی از نانو فناوری برای توسعه محصولات جدید، تعاملات این صنعت با فناوران و نیز نهادهای بالادستی فعال در این زمینه، افزایش یافته است. در همین راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی، با هدف توسعه اکوسیستم نوآوری در صنایع نساجی و پوشاک، اقدام به برگزاری اولین نشست خود با شرکت‌های دانش‌بنیان نانویی نموده و خبر از تسهیلاتی ۲۵ درصدی از حجم قراردادهای شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت نساجی داده است.
چاپ سه بعدی نانوساختارها در همکاری دانشگاه و صنعت

چاپ سه بعدی نانوساختارها در همکاری دانشگاه و صنعت

شرکت «ایتر» که یک استارت‌آپ ارائه‌دهنده چاپگرهای زیستی سه بعدی مبتنی بر هوش مصنوعی است، با هدف ایجاد رویکردی جدید در فناوری چاپ سه بعدی، همکاری جدیدی را با محققان دانشگاه «UCL» و «Loughborough»، شروع نموده است. محققان در این همکاری، قصد دارند تا جوهری حاوی نانوذرات بسازند که می‌تواند برای دارورسانی استفاده شده و یا بسته به نیازهای کاربر، به عنوان یک سیستم پشتیبان مکانیکی و ساختاری، مورد استفاده قرار گیرد.
سهم ۲۰ درصدی زنان ایرانی در فعالیت‌های کارآفرینی کشور

سهم ۲۰ درصدی زنان ایرانی در فعالیت‌های کارآفرینی کشور

در حاشیه چهاردهمین همایش زنان کارآفرین که در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین برگزار گردید، پدیده ارزشمند و رو به افزایش کارآفرینی زنان، مورد بحث و بررسی صاحب‌نظران قرار گرفت. «شیرین احمدنیا»، عضو هیئت‌مدیره انجمن جامعه‌شناسی ایران و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی، با ذکر این‌که حدود یک پنجم از کارآفرینان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، از شکل‌گیری نسل جدیدی از خانواده‌های مولد خبر داد که در آن‌ها، زنان نقشی کلیدی در ارزش افزایی اقتصادی و کارآفرینی دارند.
تقویت شیشه جلوی اتومبیل به کمک نانولوله‌های کربنی

تقویت شیشه جلوی اتومبیل به کمک نانولوله‌های کربنی

شرکت «C-Bond» که یک مجموعه مبتنی بر نانوفناوری بوده و در حوزه تقویت شیشه فعالیت می‌نماید، اخیراً موفق به اخذ یک گواهی ثبت اختراع، از اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است که راهکاری نوین برای تقویت کامپوزیت‌های شیشه‌ای معرفی می‌نماید. این راهکار ارائه شده که مبتنی بر استفاده از نانولوله‌های کربنی است، برای مواردی همچون شیشه جلوی اتومبیل، قابل استفاده است.
آینده ترکیبی نانوفناوری و هوش مصنوعی

آینده ترکیبی نانوفناوری و هوش مصنوعی

نانوفناوری، یکی از مهم‌ترین فناوری‌های نوظهور است که در زمینه‌های مختلفی مانند کشاورزی، پزشکی و مهندسی کاربرد دارد. برخی از کارشناسان حوزه هوش مصنوعی، با داشتن یک دیدگاه آینده‌نگرانه، معتقدند که فناوری نانو و هوش مصنوعی، ابزارهایی هستند که به صورت جدی به کمک یکدیگر می‌آیند. این دو فناوری، می‌توانند در طیف گسترده‌ای از کاربردها، در ارتباط با یکدیگر استفاده شوند؛ به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند به تحقیقات نانوفناوری برای تولید غذاهای بدون گوشتی که طعم گوشت دارند کمک نموده و یا نانوفناوری می‌تواند در محاسبات مورد نیاز برای گسترش هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.
پوشش نانویی ضد آلودگی و ضد لکه برای بسته‌بندی‌های پلاستیکی

پوشش نانویی ضد آلودگی و ضد لکه برای بسته‌بندی‌های پلاستیکی

برای شرکت‌های ارائه دهنده برندهای معروف، بسیار مهم است که سطح بسته‌بندی محصولاتشان تمیز و بی‌نقص بوده تا برند چاپ‌شده بر روی آن‌ها، همواره شیک و زیبا به نظر بیاید. یک محصول نانویی جدید که توسط شرکت آمریکایی «متاشیلد» ساخته‌شده است، گزینه جدیدی را برای محافظت از تمیزی بسته‌بندی محصولات فراهم می‌نماید. این محصول، یک پوشش کاملاً شفاف مبتنی بر فناوری نانو است که تا حدود زیادی، لکه‌ها، گرد و غبار و خاک را که معمولاً در طول استفاده عادی محصول، روی بسته‌بندی آن انباشته می‌شود، دفع می‌کند.
علاقه‌مندی نظام بانکی ایران برای مشارکت با اکوسیستم استارت‌آپی

علاقه‌مندی نظام بانکی ایران برای مشارکت با اکوسیستم استارت‌آپی

یکی از راهکارهای رفع چالش‌های مالی و تأمین منابع سرمایه‌ای برای استارت‌آپ‌ها، بانک‌های دولتی و خصوصی هستند که همکاری آن‌ها با استارت‌آپ‌ها، یک بازی «برد-برد» محسوب می‌شود. در نشست اخیر اعضای هیئت‌مدیره بانک‌های دولتی با کارآفرینان جوان که به میزبانی بانک ملی ایران برگزار شد، محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی اظهار داشت: «شبکه بانکی امروز، واقف است که آینده کشور در حوزه استارت‌آپ‌ها است و بنابراین، افراد فعال در این بخش، می‌توانند برای تأمین نیاز مالی و سرمایه‌گذاری خود، روی کمک بانک‌ها حساب کنند».
استفاده از باکتری‌ها و فناوری نانو برای تصفیه آب‌های آلوده

استفاده از باکتری‌ها و فناوری نانو برای تصفیه آب‌های آلوده

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، در حال توسعه یک سیستم جدید برای فیلتر آب هستند که می‌تواند به مردم کشورهایی که آب آشامیدنی بهداشتی کافی ندارند، کمک نماید. این مهندسان، ترکیبی از باکتری‌ها و نانوذرات را برای ساخت نوعی فیلتر استفاده نموده‌اند که می‌تواند باکتری‌های مضر را از بین ببرد. آنچه در خصوص این فناوری جدید حائز اهمیت است، ارزان‌تر بودن نسبت به محصولات مشابه، استفاده از نور خورشید برای کشتن میکروب‌های انباشته‌شده در غشا، کاهش هزینه نگهداری غشا و افزایش عمر آن است.