آخرین اخبار

استفاده از پچ‌های هوشمند برای رصد لحظه‌ای سلامت

استفاده از پچ‌های هوشمند برای رصد لحظه‌ای سلامت

یک استارت‌آپ استرالیایی، موفق به توسعه نوعی تجهیز پوشیدنی جدید برای اندازه‌گیری نشانگرهای اصلی غذایی و رهگیری واکنش بدن به مواد غذایی مختلف شده است. این فناوری جدید، می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن و خطرناکی نظیر دیابت نوع 2 را به صورت قابل توجهی کاهش دهد. «نوترومیکز»، مدعی است که پچ هوشمند این شرکت، می‌تواند داده‌های دقیقی برای کمک به کاربران فراهم نموده و اصلاح رژیم غذایی پیش از ایجاد یک فاجعه را ممکن نماید.
اپیدمی کرونا، فرصتی که برخی شرکت‌های نانویی خودی نشان دادند!

اپیدمی کرونا، فرصتی که برخی شرکت‌های نانویی خودی نشان دادند!

شرکت «IGL Coatings»، در زمره شرکت‌های نانویی فعال در مالزی است که با شیوع اپیدمی کرونا، نه‌تنها با تأثیر منفی بازار روبرو نشد، بلکه با بهره‌برداری بهینه از فرصت‌ها، کسب‌وکار خود را به شدت توسعه داد. این شرکت، در راستای تقاضاهای موجود برای محصولات ضدعفونی‌کننده، یک محصول انحصاری ضدعفونی سطوح، مبتنی بر عصاره‌های گیاهی تولید نموده که علاوه بر بازار محلی مالزی، به کشورهای انگلیس، استرالیا، کره جنوبی، تایلند، فیلیپین و آمریکای شمالی نیز صادر می‌گردد.
رصد ارتباطات داخلی در داخل گیاهان و نحوه واکنش به آسیب‌های خارجی

رصد ارتباطات داخلی در داخل گیاهان و نحوه واکنش به آسیب‌های خارجی

مهندسین دانشگاه «MIT»، با استفاده از حسگرهای مبتنی بر نانولوله‌های کربنی، فناوری جدید ارائه نموده‌اند که امکان رصد و کنترل نحوه پاسخگویی گیاهان به استرس‌هایی نظیر آسیب‌های نوری، عفونت و ضربه را فراهم می‌سازد. حسگرهای مذکور، درون برگ‌های گیاهان قرار گرفته و داده‌های خود را مبتنی بر ارتباطات داخلی در گیاهان، آماده می‌سازند. گفتنی است که گیاهان از پراکسید هیدروژن، برای برقراری ارتباط داخل برگ‌های خود استفاده نموده و نوآوری کلیدی حسگرهای نانویی دانشگاه «MIT» هم، بر همین موضوع استوار شده است.
بهبود عملکرد سیلیکون در باتری‌های لیتیوم یونی

بهبود عملکرد سیلیکون در باتری‌های لیتیوم یونی

محققین فنلاندی، موفق به تولید نانو مواد جدید شده‌اند که عملکرد سیلیکون در باتری‌های لیتیوم یونی را بهبود داده و شرکت‌های تولیدکننده این باتری‌ها را چند گام به جایگزینی آندهای کربنی با سیلیکون، نزدیک می‌سازد. به این منظور، یک ماده ترکیبی از میکرو ذرات سیلیکون و نانولوله‌های کربنی تولید شده که به حداقل رساندن تأثیر نرخ شارژ بر ظرفیت آندهای سیلیکونی را به دنبال دارد. همچنین این ماده جدید، هدایت الکتریکی و دوام مکانیکی باتری را افزایش داده و چالش‌های مرتبط با ایمنی باتری‌های لیتیوم یونی را نیز تا حدی رفع می‌کند.
تولید محصولات ضدعفونی برای سطوح تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی

تولید محصولات ضدعفونی برای سطوح تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی

در پی شیوع بیماری کرونا و تقاضای گسترده برای ضدعفونی نمودن سطوح مختلف، یک شرکت فیلیپینی تولیدکننده پوشش‌های نانویی، تلاش‌های خود را از تولید محافظ‌های دستگاه‌های الکترونیکی و گجت‌ها، به حل چالش‌های بهداشتی و ضدعفونی سطوح تغییر داده است. شرکت «نانوفیکسیت»، به تازگی محصولات ضدعفونی کننده‌ای به بازار عرضه نموده که علاوه بر خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی، بسته به نوع سطح، بین ۳ تا ۳۰ روز دوام خواهند داشت.
کمپ اشتغال کارنو

کمپ اشتغال کارنو

کمپ اشتغال کارنو، به منظور پاسخ به نیاز کارفرمایان برای جذب نیروی انسانی متخصص، اقدام به آموزش برخی مهارت‌های نرم و مهارت‌های شغلی مورد نیاز می‌نماید. در اولین کمپ اشتغال کارنو، بیش از نیمی از افراد شرکت‌کننده، موفق به دریافت تأییدیه از سوی کارفرمایان برای کسب جایگاه‌های شغلی مختلف شدند. گفتنی است که دومین کمپ، در تابستان ۹۹ برگزار می‌گردد و متقاضیان می‌توانند از تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه، با مراجعه به سایت karnostartup.ir، نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام نمایند.
استفاده از فناوری نانو برای مبارزه با نارسایی‌های حاد قلبی

استفاده از فناوری نانو برای مبارزه با نارسایی‌های حاد قلبی

یک شرکت تولیدکننده محصولات دارویی مرتبط با قلب و عروق، خبر از نتایج موفقیت‌آمیز استفاده از فناوری نانویی جدید خود در پیشگیری از نارسایی‌های قلبی داده است. بنا بر ادعای شرکت «کاردیول»، نانوذرات بکار گرفته شده توسط این شرکت، در سلول‌های فیبروبلاست جمع شده و از التهابات و کاهش عملکرد عضله قلب جلوگیری می‌کنند.
تمیز کردن سطوح در مقیاس‌های اتمی

تمیز کردن سطوح در مقیاس‌های اتمی

محققین آلمانی، موفق به توسعه روشی جدید برای تمیز کردن سطوح در مقیاس‌های اتمی شده‌اند. این روش مکانیکی که با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی و مبتنی بر فناوری نانو توسعه یافته است، کوچک‌ترین آلاینده‌ها را از سطوح جمع‌آوری می‌کند. روش ابداعی، شامل نوعی برس با نوک فلزی بسیار ظریف است که روی سطوح فشرده شده و با حرکات گسترده، تمام سطح را می‌پیماید. در این فرایند تمیزکاری، از میکروسکوپ‌های الکترونی قدرتمند، برای نظارت و کنترل فرآیند تمیزکاری در زمان واقعی استفاده می‌شود.
سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری برای تملک یک استارت‌آپ نانویی

سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری برای تملک یک استارت‌آپ نانویی

یک شرکت فعال در حوزه توسعه و تجاری‌سازی سیستم‌های نوظهور نانویی، خبر از تأمین مالی ۲۵ میلیون دلاری، برای گسترش محصولات نوری جدید خود داده است. «پیک نانوسیستمز» که در تگزاس آمریکا مستقر است، تصمیم دارد تا با استفاده از این سرمایه جدید، شرکت استارت‌آپی «پلیمرپلاس» و فناوری انحصاری آن را تحت تملک خود در آورد. گفتنی است که پلیمرپلاس تا سال ۲۰۲۱ میلادی، احتمالاً فناوری انحصاری خود برای محصولات نوری را به بازار عرضه می‌نماید.
ماسک‌های فیلتردار با قابلیت شستشو و استفاده مجدد

ماسک‌های فیلتردار با قابلیت شستشو و استفاده مجدد

فناوران کره‌ای با استفاده از الیاف‌های نانویی، موفق به تولید نوعی ماسک فیلتردار و قابل شستشو شده‌اند که می‌تواند تقاضای فزاینده برای انواع ماسک را پاسخ دهد. فناوری جدید، با فراهم نمودن امکان استفاده مجدد ماسک، نیاز به ماسک‌های جدید را کاهش داده و می‌تواند حجم تقاضا را به شکل قابل توجهی بکاهد. گفتنی است که محققین در انتظار تصویب نهایی سازمان غذا و داروی کره بوده و استارت‌آپ خود را با قابلیت تولید و عرضه ۱۵۰۰ فیلتر نانویی در روز، راه‌اندازی نموده‌اند.