آخرین اخبار

سهم ۲۰ درصدی زنان ایرانی در فعالیت‌های کارآفرینی کشور

سهم ۲۰ درصدی زنان ایرانی در فعالیت‌های کارآفرینی کشور

در حاشیه چهاردهمین همایش زنان کارآفرین که در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین برگزار گردید، پدیده ارزشمند و رو به افزایش کارآفرینی زنان، مورد بحث و بررسی صاحب‌نظران قرار گرفت. «شیرین احمدنیا»، عضو هیئت‌مدیره انجمن جامعه‌شناسی ایران و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی، با ذکر این‌که حدود یک پنجم از کارآفرینان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، از شکل‌گیری نسل جدیدی از خانواده‌های مولد خبر داد که در آن‌ها، زنان نقشی کلیدی در ارزش افزایی اقتصادی و کارآفرینی دارند.
تقویت شیشه جلوی اتومبیل به کمک نانولوله‌های کربنی

تقویت شیشه جلوی اتومبیل به کمک نانولوله‌های کربنی

شرکت «C-Bond» که یک مجموعه مبتنی بر نانوفناوری بوده و در حوزه تقویت شیشه فعالیت می‌نماید، اخیراً موفق به اخذ یک گواهی ثبت اختراع، از اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است که راهکاری نوین برای تقویت کامپوزیت‌های شیشه‌ای معرفی می‌نماید. این راهکار ارائه شده که مبتنی بر استفاده از نانولوله‌های کربنی است، برای مواردی همچون شیشه جلوی اتومبیل، قابل استفاده است.
آینده ترکیبی نانوفناوری و هوش مصنوعی

آینده ترکیبی نانوفناوری و هوش مصنوعی

نانوفناوری، یکی از مهم‌ترین فناوری‌های نوظهور است که در زمینه‌های مختلفی مانند کشاورزی، پزشکی و مهندسی کاربرد دارد. برخی از کارشناسان حوزه هوش مصنوعی، با داشتن یک دیدگاه آینده‌نگرانه، معتقدند که فناوری نانو و هوش مصنوعی، ابزارهایی هستند که به صورت جدی به کمک یکدیگر می‌آیند. این دو فناوری، می‌توانند در طیف گسترده‌ای از کاربردها، در ارتباط با یکدیگر استفاده شوند؛ به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند به تحقیقات نانوفناوری برای تولید غذاهای بدون گوشتی که طعم گوشت دارند کمک نموده و یا نانوفناوری می‌تواند در محاسبات مورد نیاز برای گسترش هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.
پوشش نانویی ضد آلودگی و ضد لکه برای بسته‌بندی‌های پلاستیکی

پوشش نانویی ضد آلودگی و ضد لکه برای بسته‌بندی‌های پلاستیکی

برای شرکت‌های ارائه دهنده برندهای معروف، بسیار مهم است که سطح بسته‌بندی محصولاتشان تمیز و بی‌نقص بوده تا برند چاپ‌شده بر روی آن‌ها، همواره شیک و زیبا به نظر بیاید. یک محصول نانویی جدید که توسط شرکت آمریکایی «متاشیلد» ساخته‌شده است، گزینه جدیدی را برای محافظت از تمیزی بسته‌بندی محصولات فراهم می‌نماید. این محصول، یک پوشش کاملاً شفاف مبتنی بر فناوری نانو است که تا حدود زیادی، لکه‌ها، گرد و غبار و خاک را که معمولاً در طول استفاده عادی محصول، روی بسته‌بندی آن انباشته می‌شود، دفع می‌کند.
علاقه‌مندی نظام بانکی ایران برای مشارکت با اکوسیستم استارت‌آپی

علاقه‌مندی نظام بانکی ایران برای مشارکت با اکوسیستم استارت‌آپی

یکی از راهکارهای رفع چالش‌های مالی و تأمین منابع سرمایه‌ای برای استارت‌آپ‌ها، بانک‌های دولتی و خصوصی هستند که همکاری آن‌ها با استارت‌آپ‌ها، یک بازی «برد-برد» محسوب می‌شود. در نشست اخیر اعضای هیئت‌مدیره بانک‌های دولتی با کارآفرینان جوان که به میزبانی بانک ملی ایران برگزار شد، محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی اظهار داشت: «شبکه بانکی امروز، واقف است که آینده کشور در حوزه استارت‌آپ‌ها است و بنابراین، افراد فعال در این بخش، می‌توانند برای تأمین نیاز مالی و سرمایه‌گذاری خود، روی کمک بانک‌ها حساب کنند».
استفاده از باکتری‌ها و فناوری نانو برای تصفیه آب‌های آلوده

استفاده از باکتری‌ها و فناوری نانو برای تصفیه آب‌های آلوده

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، در حال توسعه یک سیستم جدید برای فیلتر آب هستند که می‌تواند به مردم کشورهایی که آب آشامیدنی بهداشتی کافی ندارند، کمک نماید. این مهندسان، ترکیبی از باکتری‌ها و نانوذرات را برای ساخت نوعی فیلتر استفاده نموده‌اند که می‌تواند باکتری‌های مضر را از بین ببرد. آنچه در خصوص این فناوری جدید حائز اهمیت است، ارزان‌تر بودن نسبت به محصولات مشابه، استفاده از نور خورشید برای کشتن میکروب‌های انباشته‌شده در غشا، کاهش هزینه نگهداری غشا و افزایش عمر آن است.
استفاده گسترده از چسب و اندود ضدحریق نانویی تولید داخل در صنعت ساختمان

استفاده گسترده از چسب و اندود ضدحریق نانویی تولید داخل در صنعت ساختمان

یکی از شرکت‌های فناور ایرانی، موفق به تولید نانو چسبی شده که قابل اجرا بر روی هر زیرساختی، از قبیل فریم فلزی، بتن و پلاستر ماسه و سیمان است. این محصول نانویی شرکت رنگ و رزین الوان که با نام تجاری مگااستون به بازار عرضه شده است، نوعی چسب مخصوص اتصال سنگ به بتن و فلز محسوب می‌شود. گفتنی است، اندود ضد حریق سیمانی، محصول نانویی دیگر شرکت رنگ و رزین الوان است که اخیراً موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شده است. کاربرد اصلی این محصول، افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر حریق است.
استفاده از نانوذرات برای بهبود قابلیت جوشکاری آلیاژ آلومینیوم ۷۰۷۵

استفاده از نانوذرات برای بهبود قابلیت جوشکاری آلیاژ آلومینیوم ۷۰۷۵

آلیاژ آلومینیومی ۷۰۷۵، یک ستاره نوظهور محصولات آلیاژی در دهه ۱۹۴۰ میلادی است که با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند مقاومت در برابر خستگی، خوردگی و وزن کمتر از فولاد، رقیبی محبوب برای ورق‌های فولادی به شمار می‌رفت. اما جوشکاری این آلیاژ با خواص مطلوب آسان نیست و عملاً نمی‌توان قطعات معیوب و خارج شده از خط تولید را مجدداً مورد استفاده قرار داد. در حرکتی جدید توسط محققین دانشگاه «UCLA»، این امید ایجاد شده که با استفاده از از نانوذرات کاربید تیتانیوم، بتوان جوشکاری این آلیاژها را به سادگی و با خواص قابل توجه، انجام داد.
سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری فولکس‌واگن در یک استارت‌آپ نانویی

سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری فولکس‌واگن در یک استارت‌آپ نانویی

گروه خودروسازی فولکس‌واگن، تصمیم به سرمایه‌گذاری در یک استارت‌آپ آمریکایی فعال در حوزه نانو گرفته است. این تصمیم، با هدف توسعه و تجاری‌سازی نسل جدیدی از باتری‌ها اتخاذ شده که کارایی باتری‌های فعلی را به شدت بهبود می‌بخشد. بر مبنای توافق انجام گرفته، فولکس‌واگن در حدود ۱۰ میلیون دلار در استارت‌آپ «فورج‌نانو» سرمایه‌گذاری می‌کند تا پروژه پوشش‌دهی سلول‌های باتری، با سرعت بیشتری به پیش رود.
انتشار سند حمایت از نیروی کار فعال در حوزه نانو فناوری ایالات متحده

انتشار سند حمایت از نیروی کار فعال در حوزه نانو فناوری ایالات متحده

در اواخر ژانویه سال جاری میلادی، مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا، اقدام به انتشار سندی جدید تحت عنوان «حمایت از نیروی کار نانو فناوری: برنامه تحقیقاتی ۲۰۲۵-۲۰۱۸» نموده است. این سند که نوعی نقشه راه برای پیشبرد اهداف این نهاد است، به صورت خاص بر روی موضوعاتی از جمله ارتقاء درک و شناخت از چالش سمیت مواد نانویی و نحوه مواجهه با آن و نیز، اجرای شیوه‌های کارآمد مدیریت ریسک در فرآیند کشف، توسعه و تجاری‌سازی نانومواد، متمرکز شده است.