طرح ها

پوشش‌های عایق حرارتی


امروزه با توجه به کمبود منابع انرژي و افزايش قيمت حامل‌های انرژی لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژي بيشتر احساس مي‌شود. در میان راهکارهای ارائه شده در این زمینه، استفاده از عایقهای حرارتی برای ذخیره‌سازی انرژی از اهمیت ویژهای برخوردار است.

امروزه با توجه به کمبود منابع انرژي و افزايش قيمت حامل‌های انرژی لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژي بيشتر احساس مي‌شود. در میان راهکارهای ارائه شده در این زمینه، استفاده از عایقهای حرارتی برای ذخیره‌سازی انرژی از اهمیت ویژهای برخوردار است. عایقها با حفظ دمای سیستم در حالت سرد یا گرم مانع از هدر رفت انرژی به محیط و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و الکتریسیته می‌شوند. عایقهای حرارتی با عملکرد بالا علاوه بر مقاومت حرارتی بالا و رسانایی حرارتی کم از ویژگی‌های دیگری نیز برخوردارند. مقاومت بالا در برابر خوردگی در کنار ضخامت کم و سهولت اعمال این پوشش نسبت به سایر عایقهای متداول در بازار از مزیتهای آن بشمار می‌رود. علاوه بر آن، این پوشش به دلیل آب‌پایه بودن از سلامت و ایمنی بالایی برخوردار است و از آلودگی محیط‌زیست نیز جلوگیری می‌کند.

 کاربرد اصلی این محصول در صنایع نفت و گاز، صنایع نیروگاهی و صنایع شیمیایی (شامل صنایع نساجی، کاغذسازی و ...) میباشد. مخازن ذخیره مواد شیمیایی، اتصالات صنعتی، شیرها و تجهیزات با اشکال پیچیده،  مبدلهای حرارتی، بویلرها و راکتورها، ماشینهای رنگرزی، خطوط پالایش شیمیایی و پتروشیمی، خطوط انتقال مواد شیمیایی و لولههای بخار از جمله این کاربردها است.

این محصول، یک عایق حرارتی با عملکرد بالا بوده که به صورت لایه‌ای نازک بر روی سطح گرم اعمال می‌گردد. این پوشش آب‌پایه و پایه پلیمری می‌‌باشد و برای عایق‌کاری سطوح داغ با حرارت متوسط (حدود 200 درجه سانتیگراد) طراحی شده است. این عایق دارای رسانایی حرارتی بسیار پایینی بوده و انتقال حرارت از سطح گرم به محیط بیرون را کاهش می‌‌دهد و در صورت اندازه‌گیری دما اختلاف دمای قابل توجهی قبل و بعد از اعمال پوشش در سطح مورد نظر مشاهده می‌‌گردد.

 تعداد لایه‌های اعمال این پوشش و فرمولاسیون آن بر اساس کاربرد، شرایط محیط مورد استفاده (صنعتی، شیمیایی و ساختمانی) و دمای سطح اعمال قابل تغییر است.

 

شماتیک ساختار عایق و عبور حرارت از درون پوشش

اختلاف دمای ایجاد شده قبل و بعد از اعمال پوشش به ازاء یک میلیمتر ضخامت پوشش

 مقایسه خواص حرارتی نمونه گچ cm×cm 30×30 بر اساس استاندارد DIN52612 قبل و بعد از اعمال پوشش

ویژگی

نمونه بدون پوشش

نمونه پوشش داده شده با ضخامت mm0.9

ضخامت (mm)

9/5

10/5

رسانایی حرارتی (W/mK)

0/128

0/108

ضریب حرارتی (W/m2K)

13/33

10/29

مقاومت حرارتی (m2K/W)

0/075

0/097

مزایا:

  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و در پی آن کاهش هزینههای عملیاتی واحد
  • کاهش دمای سطوح داغ و افزایش ایمنی سطح در صورت تماس
  • ضخامت پایین نسبت به سایر عایقهای متداول
  • مقاوم به رطوبت و جلوگیری از پدیده خوردگی زیر عایق
  • اعمال ساده و سریع
  • مناسب برای تجهیزات با اشکال پیچیده
  • چسبندگی مناسب به سطح زیرین
  • قابلیت کاهش شدت صوت
  • غیر سمی و دوستدار محیط‌زیست
  • مقاوم به پرتو UV
برگشت