طرح ها

پودر قالب‌گیری به منظور ریخته‌گری فلزات گران‌بها


در این طرح سعی شده است تا محصولی با قابلیت استفاده آسان توسط ریخته‌گران و سازندگان طلا و جواهرات تولید شود.

قیمت بسیار بالا و دسترسی دشوار به محصولات تجاری خارجی به علت نوسانات ارزی و تحریم‌ها از یک سو و کیفیت پایین نمونه داخلی از سویی دیگر سبب شد تا محصولی با کیفیت، کاملاً بومی، همیشه در دسترس، با قیمت مناسب تولید شود و جایگزینی مناسب و امن برای نمونه پرمصرف آمریکایی در بازار باشد. همچنین با توجه به مذاکرات صورت گرفته با واحدهای تولیدی، تقاضای محصولی با کیفیت مشابه نمونه خارجی و پایدار وجود داشت. وجود تقاضا در بازار سبب شد تا تحقیقات علمی و اقدامات عملی برای تولید این محصول در داخل کشور شروع گردد و اکنون پس از سال‌ها تجربه در این حوزه، محصولی قابل رقابت با نمونه خارجی هم از منظر کیفیت و هم از منظر قیمت توسعه یافته است تا بتواند نیاز صنایع و مشکلات تامین این مواد را برطرف نماید.

در این طرح سعی شده است تا محصولی با قابلیت استفاده آسان توسط ریخته‌گران و سازندگان طلا و جواهرات تولید شود. روانی و ویسکوزیته بسیار مناسب این محصول باعث سهولت تهیه‌ی دوغاب گچ و آماده سازی قالب ریخته‌گری می‌شود. در عین حال اطمینان از پر شدن تمام ریزه‌کاری‌ها و منافذ برای مصرف کنندگان فراهم می‌گردد تا طلا، جواهر و یا فلز ریخته‌گری شده نهایی، ظرافت و جزئیات مد نظر را داشته باشد. به علاوه ویسکوزیته پایین دوغاب تهیه شده امکان خروج راحت‌تر حباب‌ها از دوغاب را فراهم می‌کند و از تشکیل حفره بر روی سطح قالب جلوگیری می‌کند.

با استفاده از فناوری نانو، پودر گچ از نرمی بالایی برخوردار بوده که این ویژگی منجر به صافی سطح بالایی برای طلا، جواهر و یا فلز ریخته‌گری شده می‌گردد. ترکیبات گچ بصورتی تنظیم شده است که قالب نهایی از تغییرات ابعادی اندکی برخوردار باشد و جواهر یا فلز ریخته‌گری شده دقت ابعادی بالایی داشته باشد و بتوان به جواهری با ابعاد مشخص و حداقل انحراف از ابعاد مدنظر دست یافت.

همچنین استحکام حرارتی بالای قالب نهایی باعث جلوگیری از ترک و شکست درطول برنامه حرارتی پخت می‌گردد. بنابراین جواهرسازان و ریخته‌گران با اطمینان می‌توانند فرآیند ریخته‌گری خود را انجام دهند و از سالم ماندن قالب در طول فرآیند ریخته‌گری اطمینان داشته باشند. 

مراحل آماده‌سازی موم، قالب سرامیکی، ریخته‌گری مذاب طلا

در نهایت این نکته قابل ذکر است که در ساخت این محصول از مواد اولیه بومی و موجود در داخل کشور استفاده گردید. این ویژگی سبب می‌شود تا مشتریان در شرایط گوناگون اقتصادی، درکنار کیفیت بسیار خوب و پایدار، از تولید و دسترسی محصول در بازار و عدم تغییرات غیرمتعارف قیمت این محصول اطمینان خاطر داشته باشند.

مزایا:

  • کیفیت قابل رقابت با نمونه‌های تجاری خارجی
  • قیمت مناسب
  • عدم تاثیرپذیری از نوسانات ارزی
  • پایداری و در دسترس بودن مواد اولیه
  • زمان گیرش کوتاه و استحکام بالا
  • صافی، نرمی، روانی و کیفیت سطحی مناسب

 

کاربردها:

  • قالب‌های مورد نیاز برای ریخته‌گری مصنوعات طلا و دیگر فلزات گران‌بها

 

برگشت