طرح ها

نانو دیسپرسیون پلی‌یورتان پایه آبی خالص و اصلاح شده


این محصول، به دلیل بهره‌مندی از یک عامل سازگارکننده مناسب در فرمولاسیون خود، به سهولت در آب پراکنده می‌شود. پس از اعمال دیسپرسیون بر روی بستر مورد نظر و تبخیر آب، به یک فیلم پیوسته تبدیل می‌گردد که به دلیل اندازه نانومتری ذرات دیسپرسیون تولید شده، دارای شفافیت نوری بالا، انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت سایشی مناسب و چسبندگی بالایی می‌باشد.

 حلال­ها از جمله مواد کلیدی در صنعت به شمار می‌روند. با توجه به اینکه تهیه آن­ها چالش‌های خاصی برای صنایع مختلف دارد، بنابراین بار مالی فراوانی بر تولید کننده و مصرف­کننده خواهد داشت. همچنین خشک شدن رنگ­های پایه حلالی معمولاً با تأخیر انجام می­شود و وجود این دسته از حلالها، مشکلات عدیدهای بر سلامت مجریان رنگ و ساکنین داشته و بیماریهای فراوانی نظیر مشکلات تنفسی، گوارشی، کلیوی و سردردهای شدید ایجاد مینمایند. در میان راهکارهای مساعد و سازنده جهت کاهش خطرات ناشی از انتشار حلا‌‌ل‌های آلی، استفاده از پوشش‌های پایه آبی، یک روش­ موثر بشمار می‌آید. غیرسمی بودن، غیر قابل اشتعال، ارزان بودن و خشک‌شدن سریع از بزرگترین مزیت استفاده از آب بعنوان جایگزین حلال­‌های آلی میباشند که کاربرد آن‌ها را برای محیط‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، ساختما‌ن‌های اداری و کلیه مکان‌هایی که در معرض رفت و آمد هستند، مناسب می­‌سازند. پوششهای پلی‌یورتان پایه آبی از مهم‌ترین پوششهای پایه آبی میباشند که قابلیت استفاده در فضاهای بیرون را نیز دارند.

اگر این دسته از پوششهای زیست­‌سازگار دارای عملکرد ویژه­ای نیز باشند، اهمیت موضوع را چندین برابر میکنند. توسعه پوششهایی با ویژگی ­همزمان آنتی باکتریال و آنتی­‌استاتیک برای پوششدهی برخی از محیط‌های ویژه (نظیر اتاق عمل و اتاق ریکاوری) و برخی صنایع با تکنولوژی بالا (نظیر کارخانه­‌های داروسازی و شیمیایی و صنایع نفت و گاز) ضروری می­‌باشد تا بتواند ایمنی جانی و دستگاهی محیط را تضمین نماید.

امروزه دیسپرسیون پلی­یورتان پایه آبی خالص (بدون خاصیت آنتی باکتریال، آنتی استاتیک) به طور عمده به عنوان لاک در صنایع مختلف کشور، خصوصاً صنعت چوب نظیر ساخت مبلمان و لوازم منزل استفاده می­‌شود که غالباً بصورت وارداتی بوده و قیمت تمام شده آن بسیار بالا می­‌باشد. بنابراین ایجاد دانش فنی تولید دیسپرسیون پلی­یورتان پایه آبی باعث عدم وابستگی کشور به تأمین این ماده و امکان ایجاد سبد محصولات و خدمات (نظیر چسب، پوشش و لاک) می­‌گردد.

 

دیسپرسیون پلی­یورتان پایه آبی معرفی شده در این طرح بصورت یک سامانه تک جزئی با محتوای جامد 33% میباشد. با وجود حساسیت بالای اجزای سازنده پلییورتان به آب، این محصول به دلیل بهرهمندی از یک عامل سازگارکننده مناسب در فرمولاسیون خود، به سهولت در آب پراکنده میشود. پس از اعمال دیسپرسیون بر روی بستر مورد نظر و تبخیر آب، به یک فیلم پیوسته تبدیل می­‌گردد که به دلیل اندازه نانومتری ذرات دیسپرسیون تولید شده، دارای شفافیت نوری بالا، انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت سایشی مناسب و چسبندگی بالایی می­‌باشد. 

 مشخصات ظاهری دیسپرسیون پلییورتان پایه آبی سنتز شده 

ویژگی

مقدار

واحد اندازه‌گیری

اندازه ذرات

10-70

nm

ویسکوزیته در °C 25

378

mPa.s

درصد جامد

33

%

رنگ دیسپرسیون

زرد کمرنگ

-

پایداری دیسپرسیون

6

ماه

میزان pH

7/5-8

-

رنگ پوشش نهایی

کاملا شفاف

-

 

 با افزودن نانوذرات مختلف به این دیسپرسیون، میتوان کاربردها و عملکردهای متنوعی را از آن انتظار داشت. در حضور نانوهیبریدهای دوتایی مس/ گرافن اکسید تک لایه احیا شده (Cu/rSLGO) خاصیت همزمان آنتی‌ استاتیک و آنتی­‌باکتریال به پوشش‌ ها القا می­‌گردد.

 امروزه پلی­یورتان پایه آبی در تمامی حوزه های کاربردی که پیش از این به وسیله سامانههای پایه حلالی قابل دسترسی بودهاند، نفوذ پیدا کرده است. ملاحظات زیست محیطی در صنایع شیمیایی، نیروی محرکه اصلی برای توسعه، تولید و کاربرد پلییورتانهای پایه آبی بوده است. دیسپرسیون­های پلی­یورتان پایه آبی به عنوان گروه خاصی از سیستم­های پایه آبی در بسیاری از کاربردهای صنعتی نظیر چسب و روکش، جوهر (Ink Binder)، الیاف شیشهای، آهار کاغذ ((Paper Sizing، چرم مصنوعی، غشا و فیلمهای بسته­‌بندی بکار می‌ روند. 

دیسپرسیون پلییورتان پایه آبی خالص معرفی شده در این طرح، به دلیل اندازه ذرات نانومتری، دارای استحکام چسبندگی فوق­‌العادهای است که به عنوان یک گزینه ایدهآل برای پوشش­‌دهی کابینتها، مبلمان چوبی و کف­پوش­‌های چوبی مورد توجه است و همچنین جایگاه ویژهای در صنعت دربسازی، سازههای چوبی سونای خشک، دکوراسیون داخلی و پارکت­‌های چوبی به خود اختصاص داده است.

دیسپرسیون پلی­یورتان پایه آبی اصلاح شده با نانوهیبریدهای Cu/ rSLGO

 پوشش‌های پلییورتان پایه آبی اصلاح شده با نانوهیبریدهای Cu/ rSLGO، از لحاظ ظاهری مشابه فیلم‌های رایج موجود در بازار است. ولی با توجه به بهره‌مندی از ویژگی همزمان آنتی­باکتریال و آنتی‌استاتیک، زیستسازگار بودن و خواص مکانیکی بسیار مطلوب می­تواند بر روی بسترهای مختلف که حضور هر دو ویژگی آنتی­باکتریال و آنتی استاتیک در آن الزامی است، استفاده شود. از مهم­ترین این کاربردها می­توان به کفپوش‌های بیمارستانی مخصوص اتاق عمل و ریکاوری و محیط­های حساس نظیر اتاق کشت و اتاق تمیز اشاره نمود. همچنین با در نظر داشتن این موضوع که در کنار خاصیت ضدمیکروبی ایجاد شده در نانوپوشش‌ها،وجود خاصیت آنتی استاتیک مانع از چسبیدن گرد و غبار و آلودگی می­شود، می‌توان از این نانوپوشش­ها در بسته‌بندی مواد غذایی حساس به حرارت، حذف انواع نگهدارنده‌های شیمیايی در غذا و افزایش ماندگاری با حفظ کیفیت مطلوب استفاده نمود. این فیلم‌های نانوکامپوزیتی را می‌توان هم بصورت مستقیم در فيلم‌های بسته‌بندی تک‌لايه و هم بصورت لمینت در بسته‌بندی‌های چندلایه به کار برد.

 

برگشت