طرح ها

نانو آفت‏کش ارگانیک اچکا


شرکت فناوری نانو رسیس، تلاش نموده است تا با بهره‎‏گیری از خواص آفت‏‎گریزی عصاره‎‏های گیاهی و فرمولاسیون تجربی بیش از ۱۰ عصاره گیاهی، به یک نانوآفت‏کش ارگانیک دست یابد. این محصول، بر خلاف سایر آفت‏کش‎های ارگانیک موجود در بازار، عصاره تقطیری گیاهی نیست. این نانوسوسپانسیون، می‏‎تواند با نسبت حداقل یک به صد، با آب رقیق شده و برای سمپاشی مزارع و باغ‌ها استفاده شود. نانوآفت‏کش ارگانیک اچکا، به دلیل دارا بودن عصاره‎‏های گیاهی، خاصیت آفت‎‏گریزی قوی‎تری نسبت به سایر آفت‏کش‎های گیاهی دارد و از طرف دیگر، به دلیل دارا بودن نانوذرات بافت‎‏های گیاهی، غنی از مواد غذایی است که به آسانی از سطح برگ‏‎ها جذب می‎شود.

امروزه مصرف زیاد سموم در محصولات کشاورزی، در تمامی جهان و بخصوص در ایران، یک معضل عمده بهداشتی است. در کشور ما، سرانه مصرف سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی، به ازای هر نفر بیش از ۴۰۰ گرم است. عوارض منفی استفاده از سموم شیمیایی بر کسی پوشیده نیست. در راستای کاهش مصرف سموم شیمیایی و سوق دادن صنعت کشاورزی به سمت محصولات سالم و ارگانیک، شرکت فناوری نانو رسیس، تلاش نموده است تا با بهره‎‏گیری از خواص آفت‏‎گریزی عصاره‎‏های گیاهی و فرمولاسیون تجربی بیش از ۱۰ عصاره گیاهی، به یک نانوآفت‏کش ارگانیک دست یابد. این محصول، بر خلاف سایر آفت‏کش‎های ارگانیک موجود در بازار، عصاره تقطیری گیاهی نیست. این نانوسوسپانسیون، می‏‎تواند با نسبت حداقل یک به صد، با آب رقیق شده و برای سمپاشی مزارع و باغ‌ها استفاده شود. نانوآفت‏کش ارگانیک اچکا، به دلیل دارا بودن عصاره‎‏های گیاهی، خاصیت آفت‎‏گریزی قوی‎تری نسبت به سایر آفت‏کش‎های گیاهی دارد و از طرف دیگر، به دلیل دارا بودن نانوذرات بافت‎‏های گیاهی، غنی از مواد غذایی است که به آسانی از سطح برگ‏‎ها جذب می‎شود.

 این محصول، مایع نانوسوسپانسیونی حاوی غلظت بالایی از مواد مؤثره گیاهی استخراج شده از چندین نوع بافت گیاهی مختلف است که نانوذرات بافت‏های گیاهی، در داخل محلول به سوسپانسیون معلق می‏باشند. برای تهیه این محصول، اجزای گیاهان مورد استفاده پس از خشک شدن، به کمک آسیاب گلوله‎‏ای اختراعی به شماره ثبت 62129 به نانوپودر یکنواختی تبدیل می‏شوند. نانوپودر با آب مخلوط شده و رفلاکس می‏شود. در طول زمان رفلاکس، عصاره‏های مؤثر گیاهی از نانوذرات استخراج شده و وارد آب می‏شود و در پایان رفلاکس، مایع غلیظ نانوسوسپانسیونی حاصل می‏شود.

قطر میانگین نانوذرات در فاز سوسپانسیون 30 نانومتر است و با کنترل فرآیند، امکان تغییر ابعاد نانوذرات وجود دارد. به‌طور میانگین 10 میلی‏لیتر از این آفت‏کش برای یک درخت متوسط کافی است.

 

تصویر TEM از نانوذرات آفت‏کش ارگانیک

 اثر بخشی این محصول بر روی محصولات کشاورزی مختلفی آزمایش شده و نتایج نشان می‏دهند که استفاده صحیح از این آفت‏کش ارگانیک، علاوه بر حذف آفات از محصولات کشاورزی، به دلیل اینکه این آفت‏کش غنی از موادغذایی نانومتری است، موجب افزایش کمیت و کیفیت محصول و نیز افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و سرما می‏گردد.

 اثر نانو آفت‏کش ارگانیک بر آفت سن گندم در مقایسه با آفت‏کش شیمیایی سایپرمترین

 اثر نانو آفت‏کش ارگانیک بر آفت پسیل پسته در مقایسه با آفت‏کش شیمیایی بیسکایا

اثر نانو آفت‏کش ارگانیک بر آفت مینوز گوجه‏فرنگی در مقایسه با آفت‏کش شیمیایی فوزالون

کاربردها:

این محصول یک آفت کش (آفت گریز) عمومی است و برای انواع آفات از جمله سن گندم، پسیل پسته و مینوز گوجه فرنگی و ... و انواع کشت‌ها از جمله کشت خاکی، گلخانه ای و هیدروپونیک کاربرد دارد.

 • آفت سن گندم
 • کشت خاکی
 • آفت پسیل پسته
 • کشت گلخانه‌ای
 • آفت مینوز گوجه فرنگی
 • کشت هیدروپونیک

 مزایا:

 • تهیه شده از انواع مواد موثره گياهی
 • کاملاً ارگانیک و فاقد هرگونه افزودنی شیمیایی
 • بدون تأثیر مخاطره‎‌‏آمیز بر روی بافت خاک و آب
 • فاقد هر گونه عنصر فلزی سنگین
 • قابلیت جذب مواد غذایی موجود در آفت‏‎کش از برگ‏‎های درختان و پوست میوه‎‏ها
 • افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی
 • تقویت و افزایش مقاومت گیاه در سال‎‏های آتی
 • غلظت بالاتر نسبت به سایر آفت‏‎کش‏های ارگانیک
برگشت