طرح ها

نانورنگدانه آبی فتالوسیانین مس


رنگ‌دانه‌ها مواد جامد تزئيني هستند که در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف در حلال‌های مربوطه به‌کار می‌روند. با توجه به مصرف بالای این رنگ‌دانه در داخل کشور و ازآنجاکه رنگ آبی جزء رنگ‌های اصلی به شمار رفته و برای تولید طیف گسترده‌ای از رنگ‌های ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضرورت اقدام به تولید نمونه‌ی داخلی بستر مناسبی برای پیشرفت در زمینه تولید رنگ‌دانه‌ها فراهم می‌آورد.

رنگ‌دانه‌ها مواد جامد تزئيني هستند که در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف، در حلال‌های مربوطه به‌کار می‌روند و در صنايع رنگ‌سازي، نقش‌های مهمي، از قبيل ايجاد رنگ، پوشش، براقيت، سختي، مقاومت، حفاظت و افزايش چسبندگي و غيره ايفا می‌نمایند. با توجه به مصرف بالای این رنگ‌دانه در داخل کشور و ازآنجا که رنگ آبی، جزء رنگ‌های اصلی به شمار رفته و برای تولید طیف گسترده‌ای از رنگ‌های ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین ضرورت اقدام به تولید نمونه‌ داخلی و کاهش واردات و وابستگی به کشورهای صنعتی، می‌تواند بستر مناسبی برای پیشرفت در زمینه تولید رنگ‌دانه‌ها فراهم آورد.

رنگ‌دانه‌ها، اغلب براي تعيين فام رنگ‌ها، مرکب‌هاي چاپ و پلاستيک‌ها بکار می‌روند. آن‌ها در ابعاد گسترده‌تری به سطوح مختلف مانند کاغذ، منسوجات، لاستيک، شيشه، سراميک و مواد ساختماني مانند سيمان، بتن و از اين قبيل سطوح اعمال مي‌شوند. صنايع پوششي، عمده‌ترين موارد استعمال رنگ‌دانه‌ها هستند. امروزه پوشش سطح وسايل فلزي و چوبي بناها، وسايل نقليه و اهميت فراواني دارد، زيرا اين وسايل توسط رنگ از عوامل مختلف مثل هوا، رطوبت و ترکيبات شيميايي محافظت مي‌شوند. 

در حال حاضر، روش فتالیک انیدرید/اوره، مهم‌ترین مسیر صنعتی در تولید رنگ آبی فتالوسیانین مس محسوب می‌گردد. فتالیک انیدرید و اوره، به همراه مس (II) کلرید و کاتالیزور، تا دمای مناسب حرارت‌دهی میشوند؛ دی‌اکسیدکربن و آمونیاک آزاد می‌شود که نشان از انجام واکنش است؛ پس از 2 الی 3 ساعت، واکنش کامل شده و بازده حدود 85 الی 90 درصد خواهد داشت. نانورنگدانه به دست آمده، دارای خواص نوری مناسب و پوشش سطحی و رنگ‌دهی بالا خواهد بود. همچنین حلال واکنش، به‌طور کامل قابل بازیافت بوده و علاوه بر کاهش هزینهها، فرآیند تولید فاقد هرگونه آلودگی زیست‌محیطی است.

تشکیل آرایه‌های منظم نانورنگدانه در تصویر SEM به‌وضوح قابل مشاهده است. نانوساختارها با اندازه متوسط 35 نانومتر روی سطح به‌خوبی تشکیل شده‌اند. نکته‌ی مهم، تحویل آن به رنگساز جهت تهیه‌ی رنگ (که در اثر اختلاط رنگ‌دانه با حلال و رزین حاصل می‌شود) بوده که رضایت رنگساز را در پی داشت. آنچه در صنعت رنگ اهمیت دارد تولید رنگ‌دانه‌هایی با اندازه‌ کمتر از 20 میکرومتر است، زیرا ذرات ریزتر در حلال بهتر باز میشوند و به دلیل مساحت سطح بالا می‌توانند رنگ دهی بالایی داشته باشند.

همچنین پوشش سطحی بالای رنگ در اثر نسبت بالای سطح به حجم حاصل می‌شود. به عبارتی رنگ‌دانه‌ی ریزتر قابلیت تولید رنگی را فراهم میکند که یک مقدار مشخصی از این رنگ، توانایی ایجاد یک فیلم رنگ با مساحت بیشتر از رنگ‌دانه‌های بزرگ‌تر را دارد. با توجه به مطالب ذکر شده، کیفیت بالای رنگ‌دانه‌ی به دست آمده که دارای اندازه ذرات در حدود 35 نانومتر است قابل توجیه است.

ویژگیهای محصول

فاز ماده

مقاومت حرارتی

اندازه ذرات

نام تجاری

نام ماده

β

C440

nm35

BP 15:0:3

فتالوسیانین مس

کاربردها: 

  • رنگ و پوشش
  • صنایع جوهرسازی، رنگهای نقاشی، رنگسازی و مصارف آرایشی
  • تهیهی رنگهای متنوع لوازم تحریر و نوشتافزار
  • صنایع لاستیک و صنایع شیمیایی

 مزایا:

  • تولید صنعتی این محصول در داخل کشور
  • قابلیت صادر شدن به کشورهای همسایه
  • تأثیر مثبت بر پیشرفت و توسعه‌ی بازار رقابت داخلی با استفاده از دانش فنی و تخصصی
  • حذف واکنش‌های ناقص و عدم استفاده‌ی توده‌ای از مواد اولیه
  • افزایش راندمان واکنش و کیفیت محصول
  • استفاده از حلال قابل بازیافت و فرایند تولید فاقد آلودگی زیست‌محیطی
برگشت