طرح ها

مات کننده بر پایه نانوسیلیکا


در این طرح، مات کننده سیلیکایی نانوساختار، با کیفیتی قابل رقابت با نمونه‌های موجود در بازار، تولید و به بازار عرضه می‌گردد. مواد افزودنی مات‌کننده براساس نانوساختار سیلیکا در سطح جهانی شناخته شده و به همین علت، این طرح افق صادراتی روشنی را پیش رو دارد.

یکی از افزودنی‌های مطرح در صنعت رنگ و پوشش، مواد مات کننده هستند که جهت تنظیم میزان بازتابش نور از سطح فیلم نهایی، استفاده می‌شوند. در صنعت رنگ ایران، در تولید انواع رنگ‌های مات و نیمه‌مات، از گریدهای مختلف مات‌کننده استفاده می‌شود. هم اکنون، مات‌کننده غالب مورد استفاده در صنعت رنگ، مات‌کننده نانوساختار سیلیکایی است که در بازار با برند Acematt OK412 شناخته شده و غالباً از شرکت‌های اروپایی تأمین می‌شود. قیمت بالای گرید مات‌کننده، باعث شده است که تولیدکنندگان رنگ، به سمت تأمین از شرکت‌های چینی پیش روند و امکان تأمین نمونه با کیفیت و قیمت مناسب را نداشته باشند. از طرفی، حساسیت بالای این محصول به کیفیت و یکنواختی، باعث شده است که تولید این محصول، از روش‌های ساده امکان‌پذیر نبوده و در دنیا جزء محصولات پیشرفته شیمیایی قرار گیرد.

بر اساس بررسی‌های علمی کامل صورت گرفته برای تولید این محصول و با توجه به تولید صنعتی سیلیکای نانوساختار در کشور، در کنار تست‌های اولیه انجام شده به نظر می‌رسد امکان تولید صنعتی این محصول در کشور وجود دارد. در این طرح، مات کننده سیلیکایی نانوساختار، با کیفیتی قابل رقابت با نمونه‌های موجود در بازار، تولید و به بازار عرضه می‌گردد. مواد افزودنی مات‌کننده براساس نانوساختار سیلیکا در سطح جهانی شناخته شده و به همین علت، این طرح افق صادراتی روشنی را پیش رو دارد.

افزودنی‌های مات کننده، براساس تغییر در ناهمواری سطح، باعث ایجاد شکست در نور تابیده شده به سطح می‌گردند و بر این اساس، میزان ماتی سطح را تغییر می‌دهند. توزیع اندازه ذرات و تخلخل عامل ماتکننده، پارامترهای مهم تأثیرگذار بر خواص مات کننده نهایی می‌باشند. محصول ارائه شده در این طرح، براساس سیلیکای نانوحفره با مساحت سطح متوسط حدود 200 مترمربع بر گرم بوده و دارای متوسط اندازه آگلومره‌های حدود 6 میکرون است. توزیع اندازه ذرات مناسب، در کنار فرآیند اصلاح سطحی، باعث شده است که این محصول، توزیع و پخش مناسبی در بستر رنگ یا رزین داشته باشد.

ویژگی‌های محصول

خواص

واحد

نتایج

مساحت سطح ویژه

m2/g

200-230

متوسط اندازه ذرات

nm

20-15

اندازه آگلومره‌ها

µm

5.9

دانسیته ضربه

Kg/m3

130-100

pH

-

7-6

جذب روغن

gr/100gr

240-220

رطوبت

%

<5

SiO2 content

%

98.5

Grand in alkyd resin

%

<20µ

کاربردها:

  • رنگ و پوشش

پوشش‌های شفاف چوب و فلز

پوشش ورق‌های رنگی فولادی Coil Coating

رنگ‌های صنعتی و ساختمانی

  •  پلاستیک و پلیمر
  • مرکب و جوهر چاپ 

 مزایا:

  • نسبت کیفیت به قیمت بالا در مقایسه با محصولات خارجی
  • دسترسی و قابلیت تامین آسان
  • قابلیت دیسپرس و توزیع آسان در رزین
  • همخوانی با دیگر اجزای موجود در رنگ
برگشت