طرح ها

فیلتر جداکننده آب و روغن


توسعه تکنولوژی سطح و ایجاد سطوح با ترشوندگی انتخاب‌پذیر نسبت به آب و روغن به منظور افزایش راندمان و ایجاد خواص ضدگرفتی غشاها یکی از مهم‌ترین راهکارهای حل چالش‌های موجود است. در همین راستا دستیابی به دانش فنی و توسعه آن در خصوص ساخت پوشش‌های فوق آبگریز و یا فوق روغن گریز زیر آب با استفاده از اکسیدهای فلزی بر روی پایه متخلخل از جنس فولاد زنگ نزن به علت سازگاری خوب با بسیاری از مواد، مقرون به صرفه بودن، غیر سمی بودن، پایداری حرارتی بالا، مقاومت مکانیکی زیاد، شکل‌پذیری مناسب، اندازه منافذ قابل تنظیم (انتخاب توری با شماره مش مختلف)، کاربرد مستقیم در صنعت و همچنین به علت داشتن بافت منظم و یکنواخت از جمله موضوعات قابل بررسی در این زمینه است.

جداسازی و خالص‌سازی آب از انواع آلاینده‌ها موضوع چالش برانگیز صنایع در سال‌های اخیر بوده است که نیازمند ایده‌ها و تکنیک‌های علمی جدید است. یکی از مهم‌ترین مسائل در این زمینه جداسازی آلودگی‌های روغنی یا مشتقات نفتی از مخلوط آب و روغن ایجاد شده در صنایع پتروشیمی، چرم، نساجی، صنایع غذایی و غیره می¬باشد که به شدت رو به افزایش است. در همین راستا تقاضای زیاد برای توسعه روش‌های موثر و ارزان قیمت برای حذف انواع آلاینده‌های روغنی از سطح و از بین بردن آلودگی‌های نفتی در سیستم‌های آبی به وجود آمده است. روشهای مبتنی بر غشا به علت راندمان انرژی بالا، و کاربرد در تصفیه انواع مختلف پسابهای صنعتی امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. با این‌حال یکی از بزرگترین چالشهای استفاده گسترده از غشاها، گرفتگی آنها به واسطه جذب سورفکتانتها و یا مسدود شدن حفرات با استفاده از قطرات روغن است که سبب کاهش قابل توجه فلاکس عبوری میگردد.

توسعه تکنولوژی سطح و ایجاد سطوح با ترشوندگی انتخابپذیر نسبت به آب و روغن به منظور افزایش راندمان و ایجاد خواص ضدگرفتی غشاها یکی از مهمترین راهکارهای حل چالشهای موجود است. در همین راستا دستیابی به دانش فنی و توسعه آن در خصوص ساخت پوششهای فوق آبگریز و یا فوق روغن گریز زیر آب با استفاده از اکسیدهای فلزی بر روی پایه متخلخل از جنس فولاد زنگ نزن به علت سازگاری خوب با بسیاری از مواد، مقرون به صرفه بودن، غیر سمی بودن، پایداری حرارتی بالا، مقاومت مکانیکی زیاد، شکلپذیری مناسب، اندازه منافذ قابل تنظیم (انتخاب توری با شماره مش مختلف)، کاربرد مستقیم در صنعت و همچنین به علت داشتن بافت منظم و یکنواخت از جمله موضوعات قابل بررسی در این زمینه است. با توسعه این طرح در مقیاس صنعتی نیاز به بسیاری از مواد شیمیایی (از جمله منعقد کننده و سورفکتانتها) و همچنین تجهیزات اسکیمرهای روغن برای تصفیه پسابهای روغنی در بسیاری از صنایع حذف خواهد شد.

 

 

در این طرح فیلتر تهیه شده برای جداسازی مخلوط آب-روغن ساخته شده است. جداسازی آب و روغن در صنایع به دو منظور تصفیه روغن و تصفیه آب انجام می­­گیرد. روش­های سنتی مورد استفاده در صنعت شامل جاروب کردن از روی سطح، استفاده از سانتریفیوژها، ته‌نشینکنندههای ثقلی، جداکنندههای مغناطیسی، تکنولوژی شناورسازی، استفاده از جاذب­های سطحی و احتراق روغن هستند. این روشها عموماً نیاز به فضای زیادی داشته و مستلزم صرف هزینه­های زیاد جهت راهاندازی و همچنین استفاده از مواد شیمیایی مختلف جهت انعقاد و شناورسازی فاز روغنی میباشند که علاوه بر ایجاد آلودگی­های ثانویه راندمان جداسازی آنها غالباً پایین بوده و میزان روغن یا آب موجود بعد از فرایند تصفیه به استانداردهای زیست محیطی نمی­رسد. فیلترهای معرفی شده در این طرح به ­علت داشتن رفتار ترشوندگی خاص با مشکلات گرفتگی ناشی از چسبندگی فاز روغن مواجه نبوده و از سوی دیگر به ­علت بزرگ بودن حفرات و رفتار فوق روغن­گریزی زیر آب مشکل مسدود شدن حفرات را ندارند. برخی از ویژگی­های مهم فیلترهای تهیه شده شامل موارد زیر میباشد:

 • راندمان جداسازی بالای 98%
 • شار عبوری زیاد ( بالای Lm-2h-1 20000)
 • مقاومت مکانیکی، شیمیایی و حرارتی بالا
 • ویژگی خودتمیزشوندگی و ضد رسوب
 • قابلیت استفاده مجدد و طول عمر بالا
 • مورد استفاده برای جداسازی هر دو مورد مخلوط‌­های آب-روغن سبک و آب-روغن سنگین

 

مزایا:

 • قابلیت استفاده در صنایع مختلف به­منظور جداسازی انواع مخلوط­های آب و روغن
 • حجم زیاد بازار مصرف
 • فرایند ساخت و پوشش دهی ساده
 • قابلیت تولید در داخل کشور
 • انعطاف پذیر و قابل تنظیم بر اساس نیاز و نوع کاربرد

 

کاربردها:

 

 • تصفیه پساب­‌های صنعتی حاوی آلودگی روغنی یا نفتی مثل صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی
 • تصفیه روغن در صنایع نیروگاهی
 • جداسازی آب همراه نفت در صنایع استخراج نفت
 • تصفیه آب خن کشتی پیش از تخلیه پساب به دریا

 

برگشت