طرح ها

رنگ نانوکامپوزیت آبگریز


در این طرح با استفاده از فناوری نانو و دستیابی به یک راه‌حل عملیاتی برای حل مشکلات ناشی از آب و رطوبت در صنایع مختلف، رنگ‌های فوق آبگریز با استفاده از افزودنی‌های نانوساختار تولید گردید.

وجود رطوبت و نشت آب به زیرساخت‌های مختلف قطعات ساختمانی و صنعتی مسئله‌ای شناخته شده است. آب و رطوبت در صنایع مختلفی مانند صنعت ساختمان، صنایع دریایی، سطوح فلزی و غیره مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند. در صنایع مختلف، رسوخ آب در مصالح ساختمانی منجر به ترک خوردن، پوسته شدن سطوح رنگ و گچ و ایجاد کبک و قارچ می‌گردد. خوردگی سطوح فلزی و فولادی به ویژه در نواحی ساحلی، تضعیف مقاومت مصالح ساختمانی بتنی و همچنین هزینه‌های بالای نگه‌داری و نظافت تجهیزات از جمله مشکلات رایج در صنایع است. در این طرح با استفاده از فناوری نانو و دستیابی به یک راه‌حل عملیاتی برای حل این مشکلات، رنگ‌های فوق آبگریز با استفاده از افزودنی‌های نانوساختار تولید گردید. عموما در رنگ‌های فوق آبگریز نانویی از نانوکامپوزیت‌های آلی- معدنی استفاده می‌شود که استفاده از نانوذرات با خاصیت آبگریز در رنگ به منظور افزایش زبری سطح و در نتیجه افزایش زاویه تماس و بهبود خواص است.

این طرح، رنگ نانوکامپوزیت پلی یورتان آبگریز به صورت دو جزئی بر پایه رزین پلی یورتان به همراه هاردنر ایزوسیانات با خاصیت فوق آبگریز و با رنگ‌بندی مختلف می‌باشد. این محصول طبق استاندارد ASTM D7334 و پس از اعمال روی سطح دارای زاویه تماس بالای 140 درجه است. 

این محصول به صورت شفاف (بدون تغییر در ظاهر متریال) و همچنین با طیف وسیعی از رنگ‌های مختلف ارائه شده است و جهت رنگ آمیزی بر روی کلیه سطوح جذبی (گچی، بتنی، سیمانی و آجری)، نمای داخل و خارج ساختمان، کاشی و سرامیک (داخل ساختمان، بیمارستان‌ها، سرویس‌های بهداشتی، اماکن عمومی)، چوب و MDF (نماهای چوبی، میز و صندلی) به کار می‌رود.

 ویژگی‌های محصول

 

فام

شفاف و رنگ‌بندی بسته به سفارش

جلوه

براق و مات

جامد حجمی

2±52 %

زمان خشک شدن سطحی

2 ساعت در دمای 20 درجه

5/1 ساعت در دمای 35 درجه

زمان خشک شدن کامل

5 روز در دمای 20 درجه

4 روز در دمای 35 درجه

پوشش تئوری

شفاف: 8-10 مترمربع

رنگ‌بندی: 5 -6 مترمربع

Contact Angle

º140

روش کاربرد

قلم مو، اسپری و غلطک

مقاومت مکانیکی و شیمیایی

مناسب

مقاومت به اشعه UV

دارد

مزایا

دارای خاصیت آبگریزی

افزایش چسبندگی و نفوذ رنگ بر روی سطح

صرفه جویی در مصرف رنگ

مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا

مقاومت در برابر روغن‌های معدنی و گیاهی

مقاومت بالا در برابر اشعه UV

عدم تمایل به پدیده زرد شدن

کاهش قیمت نسبت به نمونه‌های خارجی

پایداری و طول عمر بالا

 

کاربردها

صنعت ساختمان

سطوح داخلی ساختمان، نمای خارجی ساختمان، سرویس بهداشتی و حمام

 صنعت چوب و مبلمان

میز و صندلی، مبلمان چوبی، MDF، آلاچیق، سونا خشک

صنایع عمرانی

جداول و پل‌های عابر پیاده، سکوهای بتنی و سیمانی بزرگراه‌ها، دیواره‌های تونل‌های شهری، تابلوها و علایم راهنمایی و رانندگی، اماکن عمومی

صنعت روشنایی و برق

دکل‌های انتقال برق، مقره‌های سیلیکونی و سرامیکی، چراغ‌های روشنایی، سازه‌های فلزی و بتنی

برگشت