طرح ها

تولید صنعتی روزین فرآوری‌شده با نام تجاری DPR


روزین فرآوری‌شده (DPR) مخلوطی از اسیدهای روزین با دی‌هیدروآدیباتیک اسید به‌عنوان ترکیب اصلی است. نمک قلیایی DPR به‌عنوان یک سورفکتانت امولسیون‌کننده در واکنش‌های پلیمریزاسیون امولسیونی استفاده می‌شود.

روزین فرآوری شده که با نام تجاری DPR به بازار ارائه می‌شود ترکیبی است که در اثر یک واکنش تسهیم نامتناسب بر روی گام روزین (Gum rosin) تولید می‌شود. این ترکیب دارای کاربردهای گستردهای در صنعت پتروشیمی می‌باشد که اصلی‌ترین کاربرد آن به‌عنوان سورفکتانت امولسیون‌کننده در تولید لاستیک سنتزی (SBR) است. میزان استفاده از این ترکیب تنها در داخل ایران ۲۵۰۰ تن در سال می‌باشد که تمامی آن وارداتی بوده و حداقل سالیانه منجر به خروج ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور می‌شود که با راه‌اندازی واحدهای جدید SBR پیش‌بینی می‌شود که میزان مصرف در کشور به ۵۰۰۰ تن در سال افزایش یابد مطالعات انجام شده در زمینه ساخت این ماده با ارزش صنعتی نشان داد که در بین انواع مختلف کاتالیزور مورد استفاده برای تولید DPR، فلز پالادیوم به دلیل خصوصیات مطلوب محصول تولید شده، بهترین گزینه است. اما تاکنون گزارشی در زمینه استفاده از نانوذرات پالادیوم برای تولید DPR ارائه نشده است. با توجه به مزایای استفاده از نانوذرات در انجام واکنشهای شیمیایی، فلز پالادیوم به صورت نانوذرات پالادیوم بر روی بستر کربنی تثبیت شده و از این ترکیب به عنوان کاتالیزور جهت تولید DPR استفاده می‌شود. پس از تثبیت پالادیوم به‌صورت نانوذرات بر روی بستر کربنی با استفاده از TEM، XRD، جذب-واجذب نیتروژن و جذب اتمی ریز ساختار آن مورد بررسی قرار گرفت. تصاویر TEM نشان داد که پالادیوم به صورت ذراتی با اندازه‌های مابین ۱۰ تا ۲۰ نانومتر برروی بستر کربنی تثبیت شده است و جذب اتمی نیز نشان‌دهنده حضور ۶۵/۴ درصد وزنی پالادیوم بود. همچنین آنالیزهای XRD و جذب-واجذب نیتروژن تثبیت موفق پالادیوم برروی بستر کربنی را تایید کرد.

انجام واکنش تسهیم نامتناسب روزین با استفاده از کاتالیزور جدید و آنالیز محصول DPR تولید شده نشان داد که این محصول دارای کیفیت موردنظر صنعت پتروشیمی بوده و از نظر کیفیت کاملا با محصول وارداتی  قابل رقابت است.

 

 

 

در واقع این اولین دانش فنی برای تولید DPR بر پایه فناوری نانو است و مطالعات تکمیلی مربوط به راه‌اندازی خط تولید مربوط به ساخت و بازیافت کاتالیزور پالادیوم-کربن هم اکنون در شرکت پدیده شیمی جم در حال انجام است.

  •  تولید روزین تسهیم نامتناسب شده با توجیه اقتصادی در داخل کشور با بدست آوردن دانش فنی تولید کاتالیزور پالادیوم-کربن
  • کاهش زمان واکنش از شش ساعت به دو ساعت با استفاده از نانوذرات پالادیوم در این واکنش و کاهش قیمت تمام شده 
  • قابلیت رقابت محصول روزین تسهیم نامتناسب شده با استفاده از این کاتالیزور با محصولات مشابه خارجی 
  •  مصرف DPR در صنعت پتروشیمی برای تولید لاستیک سنتزی (SBR) مورد استفاده در تولید تایر 
  • مصرف کاتالیزور پالادیوم-کربن در شرکت پدیده شیمی جم جهت تولید DPR (میزان کاتالیزور مصرفی در این شرکت برابر با ۲۵۰۰ کیلوگرم در سال است) 
  • مصرف کاتالیزور پالادیوم-کربن به صورت گسترده در صنایع پتروشیمی و داروسازی
برگشت