خدمات

 

نانومچ با هدف افزایش نرخ موفقیت و کاهش زمان تجاری‌سازی طرح‌های دریافتی و با توجه به ظرفیت‌های موجود در ستاد توسعه فناوری نانو و شرکت‌ها و مشاوران همکار، چهار بسته حمایتی تعریف نموده است: بسته تسهیلات، بسته خدمات  بسته مشاوره و بسته آموزش.

در این برنامه هریک از فناوران متناسب با نیاز خود می‌توانند از بسته‌های معرفی شده بهر‌ه‌مند شوند. این نیاز توسط نانومچ با توجه به شناختی که از سطح هر فناوری و روند پیشرفت آن وجود دارد و برحسب زمان و شرایط جاری تشخیص داده می‌شود و خدمت مورد نظر در اختیار فناور قرار می‌گیرد.  علاوه بر آن در شرایطی که از سوی فناور بر حسب نیاز خدمتی پیشنهاد شود، پس از بررسی سطح نیاز فناوری به آن خدمت در واحد طرح‌های نوآورانه و تایید آن، فناور می‌تواند از خدمت پیشنهادی بهره‌مند شود.

 1. طرح کسب و کار

راه‌اندازی کسب و کار جدید، نیازمند تهیه طرح کسب و ‌کار جامعی است که مواردی نظیر مدل کسب و‌کار، تخصیص منابع، استراتژی‌های ورود به بازار، شناسایی تهدید‌ها و نحوه بهره‌برداری از فرصت‌ها را مورد بررسی قرار دهد. طرح کسب و ‌کار به عنوان راهنمای مسیر تجاری‌سازی، میزان توجیه‌پذیری یک طرح را بیان نموده و ابزاری ارتباطی برای انتقال اطلاعات به طیف وسیعی از افراد مانند سرمایه‌گذاران، شرکای تجاری و ... می‌باشد. در این راستا نانومچ امکان تهیه گزارشات متنوعی در این حوزه را از طریق کارگزاران مجرب فراهم نموده است. این گزارش‌ها در قالب‌های مختلفی قابل نگارش بوده که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مطالعه فرصت (OS)
 • گزارش پیش‌ امکان‌ سنجی (PFS)
 • گزارش امکان ‌سنجی (FS)
 • طرح کسب و کار (BP)
 1. رصد بازار

اساساً موفقیت یک محصول جدید در بازار، نیازمند ارزیابی و پیش‌بینی صحیح وضعیت بازار فعلی و آینده آن است. در این راستا انجام تحقیقات بازار داخلی و خارجی و نیز خرید گزارشات بین‌المللی موجود از جمله خدمات قابل دسترس می‌باشد که اطلاعات مهمی را می‌تواند به متقاضی ارائه نماید. به طور خلاصه محتوای اصلی این گزارشات عبارت اند از:

 • بخش‌بندی بازار به تفکیک کاربرد، محصول و فناوری تولید
 • تعیین ظرفیت، میزان کشش و برآورد حجم بازار
 • بررسی و تعیین وضعیت تولید و مصرف محصول
 • بررسی محرک‌ها، محدودیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های ورود با بازار و ...
 1. ثبت پتنت

حفاظت و بهره‌گیری از دارایی‌های فکری برای فناوران و شرکت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امروزه حقوق مالکیت فکری یکی از مسائل بنیادین در توسعه فناوری و محصول می‌باشد و بعنوان ابزاری اساسی و مهم در جهت خلق سرمایه و جهش اقتصادی نگریسته می‌شود. در همین راستا نانومچ اهمیت ویژه‌ای را برای ثبت اختراع داخلی و خارجی قایل است و تمام هزینه‌های ثبت اختراع خارجی (پتنت) را تقبل می‌نماید.

 1. رصد فناوری

 خدمت رصد فناوری با هدف آگاهی از آخرین وضعیت فناوری نانو در جهان و مطالعه روند توسعه فناوری در حوزه‌های مختلف در اختیار فناوران و شرکت‌ها قرار می‌گیرد. جستجوی پتنت و تحلیل پتنت از جمله ابزارهای اساسی در رصد فناوری می‌باشد.

 1. تهیه اقلام تبلیغاتی

در راستای معرفی دستاوردهای شرکت‌ها و فناوران، طراحی و تهیه اقلام تبلیغاتی یکی از مواردی بوده که در سبد خدماتی نانومچ قرار گرفته است. تهیه کتابچه محصولات به دو زبان فارسی و انگلیسی، کاتالوگ و بروشور از جمله اهم اقلام تبلیغاتی می‌باشد که در این برنامه بسیار به آن توجه شده است.

 1. طراحی صنعتی و بسته‌بندی

طراحی صنعتی و بسته‌بندی، با اثرگذاری مستقیم بر مواردی از قبیل کیفیت کاربری، شکل ظاهری و کیفیت بسته‌بندی محصولات می‌تواند نقش مهمی در جلب رضایت مصرف‌کنندگان داشته و یک مزیت رقابتی برای محصول در بازارهای هدف به شمار ‌رود. لازم به ذکر است که این خدمت در مراحل انتهایی توسعه محصول قابل دسترسی می‌باشد. موارد زیر از جمله انواع خدمات قابل ارائه در این حوزه می‌باشد:

 • مشاوره و ارزیابی طراحی
 • طراحی صنعتی محصول
 • طراحی بسته‌بندی