آخرین اخبار

فراخوان جهانی گرافن؛ فرصتی برای تجاری‌سازی ایده‌های مبتنی بر گرافن

فراخوان جهانی گرافن؛ فرصتی برای تجاری‌سازی ایده‌های مبتنی بر گرافن

نانوگان (CIC nanoGUNE) که یک مرکز تحقیقات علوم نانو در منطقه خودمختار باسک در اسپانیا است، در راستای پیشبرد ایده‌های تجاری مرتبط با گرافن، موافقت‌نامه‌ای برای همکاری با استارت‌آپ گرافنا (Graphenea) و شتاب‌دهنده بری‌آپ (BerriUP)، به امضا رسانیده است. بنا بر این موافقت‌نامه، این سه بازیگر پیشرو در حوزه فناوری نانو، فراخوانی جهانی تحت عنوان «Global Graphene Call» راه‌اندازی نموده که توسعه و تجاری‌سازی ایده‌های مرتبط با گرافن را تسهیل می‌نماید.

گرافن را می‌توان یکی از اکتشافات مهم یک قرن اخیر دانست؛ ماده‌ای ارزشمند و دارای پتانسیل‌های متنوع که هر روز بیش از قبل، توجه شرکت‌های فناور و صنایع مختلف را به خود جلب می‌کند. در همین راستا، «خوزه ماریا پیتارک» (Jose María Pitarke)، مدیر ارشد مرکز تحقیقاتی نانوگان، با تأکید بر پتانسیل‌های تجاری گرافن، اظهار داشته: «در منطقه ما، دانش و قابلیت فنی زیادی در رابطه با گرافن وجود دارد که بخش زیادی از آن، به لطف نانوگان و گرافینا حاصل شده است. ما موفق به ساخت یک اکوسیستم حول این ماده شده‌ایم که باسک را در زمره رهبران جهانی این حوزه قرار می‌دهد. با ابتکار جدید مبنی بر فراخوان جهانی ایده‌های تجاری گرافن، ما به دنبال جذب ایده‌های نوآورانه، اعم از پروژه‌های شرکتی و توسعه محصولات مربوطه هستیم و این می‌تواند غنی‌سازی اکوسیستم مذکور را تسهیل نماید».

اما توسعه و تجاری‌سازی یک دستگاه یا فناوری مبتنی بر گرافن، در کنار پتانسیل درآمدی بالا، با چالش‌هایی نیز همراه است. از یک‌سو، خطر شکست فنی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها وجود داشته و از سوی دیگر، این کار نیاز به منابع فراوانی در بازه زمانی نسبتاً طولانی دارد. همین موارد، موجب شده تا «خسوس دلا فونته» (Jesús de la Fuente)، مدیرعامل گرافینا، از فراخوان جدید به‌عنوان فرصتی عالی برای کارآفرینان فردی و تیمی که علاقه‌مند به تحقق ایده‌های گرافنی خود هستند، یاد نماید. گفتنی است که گرافینا نخستین استارت‌آپ زایشی نانوگان است که با هدف تولید و بازاریابی گرافن تأسیس شده و همین خود، عزم جدی نانوگان در توسعه و تجاری‌سازی کاربردهای گرافن را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که همکاری با یک شتاب‌دهنده استارت‌آپی که تجارب خوبی در زمینه توسعه و تجاری‌سازی ایده‌های فناورانه و الزامات و محدودیت‌های پیش رو دارد، احتمال موفقیت این همکاری فناورانه را افزایش می‌دهد.

 

مرجع: «Nanowerk»

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.