آخرین اخبار

ساخت خانگی کاتالیزورهایی برای جذب دی‌اکسید کربن

ساخت خانگی کاتالیزورهایی برای جذب دی‌اکسید کربن

متخصصین دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه «UNSW» سیدنی، یک ایده اعجاب‌آور برای ساخت کاتالیزوری خانگی ارائه نموده‌اند که برای مبارزه با آلاینده‌های محیطی قابل استفاده است. در این فناوری، نانوآلیاژی ترکیبی از فلزات نظیر گالیوم، ایندیوم، بیسموت و قلع معرفی شده که آن را می‌توان در دمایی کمتر از 300 درجه سانتی‌گراد و با استفاده از اجاق‌های معمولی آشپزخانه ذوب نموده و برای جذب دی‌اکسید کربن محیط و سایر آلاینده‌های موجود و همچنین تصفیه آب استفاده نمود.

این تحقیق ارزشمند که بر دنیای اسرارآمیز فلزات مایع و نقش آن‌ها به‌عنوان کاتالیزور در سرعت بخشیدن به فرآیندهای شیمیایی با انرژی بسیار کم متمرکز است، به سرپرستی پروفسور «کوروش کلانترزاده» انجام گرفته و بنا به گفته‌های این محقق، هر کسی که یک همزن و اجاق‌گاز در آشپزخانه خود داشته باشد، می‌تواند کاتالیزوری مهیا نماید که توانایی جذب «CO2»، آلاینده‌های محیطی و آب را دارا می‌باشد.

کلانترزاده و همکارش، دکتر جیانبو تانگ «Jianbo Tang»، نشان داده‌اند که با گرم کردن آلیاژی خاص از بیسموت و قلع، امکان ذوب آن‌ها در کمترین دمای ممکن وجود خواهد داشت که بسیار پایین‌تر از نقطه ذوب هر یک از این فلزات به صورت جداگانه است. برای مثال، بیسموت و قلع در دماهای بالاتر از 200 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شوند، در حالی که یک ترکیب فلزی شامل 57 درصد بیسموت و 43 درصد قلع، در دمای 139 درجه سانتی‌گراد ذوب خواهد شد. همین ایده، مبنای کار این محققین قرار گرفته است. کلانترزاده در این باره می‌گوید: «نسبتی خاص از مواد ترکیبی، می‌تواند حداکثر هرج و مرج طبیعی را در سطوح نانویی ایجاد نموده که به نوبه خود، نقطه ذوب را پایین می‌آورد. این امر، فعالیت کاتالیزوری را به میزان قابل‌توجهی تقویت می‌کند.»

برای تهیه این کاتالیزور، کافی است که آلیاژ یوتکتیکی مذکور را در یک قابلمه و بر روی شعله زیاد قرار دهید. پس از ذوب فلز، آن را درون بطری آب ریخته و درپوش بطری را محکم کنید. مخلوط فلز و آب، منجر به ایجاد قطرات فلز در آب می‌شود (شبیه به تکان دادن مخلوط روغن و سرکه). پودر جامد حاصل، یک کاتالیزور قدرتمند برای تبدیل الکتروشیمیایی دی اکسیدکربن خواهد بود.

گفتنی است که با توجه به در دسترس بودن فلزات قلع و بیسموت و نیز ارزان بودن نسبی آن‌ها، این فناوری ساده می‌تواند یک روش کاربردی برای تولید کاتالیزور در منازل فراهم سازد. علاوه بر این، فلز گالیوم برخلاف جیوه که بسیار سمی است، غیر سمی بوده و در دمای اتاق یا نزدیک به آن، قابل ذوب شدن است.

 

 مرجع: «Nanowerk»

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.