آخرین اخبار

خرید یک استارت‌آپ فعال در حوزه نانو اپتیک

خرید یک استارت‌آپ فعال در حوزه نانو اپتیک

شرکت استارت‌آپی مگ‌اسمبل «MagAssemble» که توسط چند تن از محققین و فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک دانشگاه کارولینای جنوبی تأسیس گردیده، فناوری منحصربه‌فردی برای ساخت دستگاه‌های فتونیک مبتنی بر فناوری نانو ابداع نموده است. موفقیت‌های این استارت‌آپ، موجب گردید تا تورلبز «Thorlabs» که از شرکت‌های بزرگ و برجسته اپتیک و فتونیک در جهان است، اقدام به خریداری و الحاق این شرکت به خود نماید. در واقع، خرید یک شرکت استارت‌آپی فعال در زمینه ساخت تجهیزات نانو اپتیک، به تورلبز این امکان را می‌دهد تا ادامه همکاری‌های بین صنعت و دانشگاه را تقویت نماید.

بنیان‌گذار مگ اسمب»، فردی به نام «توماس کرافورد» و از اساتید فیزیک دانشگاه کارولینای جنوبی است که با توجه به تجارب تحقیقاتی گسترده در زمینه فناوری «درایو دیسک»، پروژه‌ای برای توسعه فرآیند ساخت جدیدی مبتنی بر نانو ذرات مغناطیسی کلید زد. با مشخص شدن علاقه‌مندی صنعت به این پروژه، استارت‌آپ مگ‌اسمبل، با همکاری چند تن از فارغ‌التحصیلان دانشکده فیزیک این دانشگاه، به‌ویژه «لانگفی یه» که از دانشجویان دکتری کرافورد بود، متولد گردید. کرافورد درباره خصوصیات فناوری ابداعی خود می‌گوید: «فناوری ساخت سنتی برای تولید میکرو و نانو اپتیک‌ها، بسیار پرهزینه است. از آنجا که اندازه دستگاه‌های فتونیک، به طول‌موج نور (400 تا 700 نانومتر) گره خورده، مقیاس‌گذاری‌های مرسوم برای مدارهای یکپارچه را نمی‌توان برای چنین دستگاه‌هایی بکار گرفت. اینجا است که روش ابداعی مگ‌اسمبل وارد می‌شود».

گفتنی است، فرآیند پتنت شده این استارت‌آپ که اصطلاحاً «Pattern Transfer Nano-Manufacturing» نام دارد، برای ساخت سفارشی اجزای مختلف اپتیکی مورد استفاده قرار گرفته و کاربردهای متنوعی در حوزه‌های مختلف، اعم از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، ارتباطات فیبر نوری و تصویربرداری‌های پیشرفته دارد. علاقه‌مندی شرکتی مانند تورلبز برای جذب این استارت‌آپ، می‌تواند بودجه کافی برای توسعه این فناوری را برای دکتر کرافورد و همکارانش فراهم آورد. این فروش موفقیت‌آمیز، تأییدی بر موفقیت مرکز تحقیقات فیزیک نانومقیاس دانشگاه، در تجاری‌سازی فناوری‌های دانشگاهی است که می‌تواند مثالی بارز از کارآفرینی دانشگاهی باشد.

لازم به ذکر است که تورلبز، ارتباطات خود با دانشگاه را حفظ نموده و حتی فضایی برای گرد هم آمدن محققین و دانشجویان فراهم آورده است. این شرکت، در ماه می سال جاری میلادی نیز، یک استارت‌آپ دیگر به نام «Cirtemo» را تحت مالکیت خود درآورد. مدیرعامل استارت‌آپ مذکور، «جیسون ویلیامز» نام دارد که در روند توسعه فناوری ابداعی «مگ‌اسمبل» نیز، با این شرکت همکاری داشته است. 

 

مرجع: «University of Carolina»

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.