آخرین اخبار

ساخت دارو و محصولات بهداشتی از ذرت

ساخت دارو و محصولات بهداشتی از ذرت

اگرچه نانوفناوری و کاربردهای آن، برای بسیاری از صنایع دیگر پوشیده نیست، اما آنچه دغدغه بسیاری از شرکت‌ها و فناوران جهان است، دسترسی به روشی اقتصادی برای تولید انبوه آن‌هاست. یک استارت‌آپ کانادایی که در حوزه فناوری‌های زیستی متمرکز است، موفق به استخراج نانو مواد غیرسمی و خوراکی، از ذرت شده که قابلیت استفاده در محصولات بهداشتی، آرایشی و همچنین تولید دارو دارد. شرکت میرکسوس «Mirexus»، از وجود مزارع گسترده ذرت در کانادا، به عنوان منبعی عالی برای درآمدزایی استفاده نموده و برای تبدیل دانه‌های ذرت به گیلیکوژن پایه گیاهی، از استخراج فیزیکی بر پایه آب و با استفاده از  بویلرها و اکسترودرهای مدولار، استفاده نموده است.

فیتوگیلیکوژن، به‌عنوان یکی از زیست پلیمرهای گلوکز، یک کربوهیدرات تصفیه شده خوراکی، محلول در آب و دارای ترکیبات زیست فعال است که خاصیت غیرالتهابی و غیرآلرژیک فرم پودری آن، مورد آزمایشات متعدد قرار گرفته و خوراکی بودن آن، توسط مراجع ذیصلاح در کانادا و اتحادیه اروپا، مورد تأیید قرار گرفته است. همچنین آمریکا و بازارهای آسیا، شروع به بررسی جهت اعلام موافقت خود در مورد این محصول نموده‌اند. نکته جالب دیگر این است که، این ماده به سادگی در داخل بدن و یا محیط به گلوکوز و دیگر مولکول‌ها تجزیه می‌شود.

از زمینه‌های کاربرد فیتیوگلوکوژن‌های ساخته شده توسط این استارت‌آپ، می‌توان به مواد آرایشی بهداشتی اشاره نمود به طوری‌که چندین شرکت مطرح در این حوزه، شروع به تولید محصولات آرایشی نانویی با استفاده از ترکیبات میرکسوس کرده‌اند. شایان ذکر است که میرکسوس، خود دارای برندی اختصاصی در زمینه زیبایی و مراقبت‌های فردی است که کرم‌های مرطوب‌کننده و ضدپیری، از جمله محصولات آن است.

گفتنی است، با اصلاح نانو ذرات همگون فیتوگلوکوژن، می‌توان از آن‌ها به‌عنوان ترکیبات فعال در زمینه‌های دارورسانی هدفمند، عکس‌برداری و تشخیص، استفاده نمود.

 

مرجع: «Asia Times»

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.