آخرین اخبار

کنترل میزان نمک مصرفی با استفاده از تعیبیه یک سنسور در دهان

کنترل میزان نمک مصرفی با استفاده از تعیبیه یک سنسور در دهان

محققین مؤسسه فناوری جورجیا، موفق به اختراع نوعی سنسور الکترونیک انعطاف‌پذیر شده‌اند که می‌تواند برای اندازه‌گیری و نظارت بر میزان سدیم مصرفی افراد، مورد استفاده قرار گیرد. این سنسور، در دهان فرد قرار گرفته و اطلاعات مرتبط با میزان سدیم مصرفی را از طریق یک اپلیکیشن مبتنی بر اندروید و از طریق بلوتوث به تلفن همراه یا رایانه فرد ارسال می‌نماید.

بنا بر گزارش «IEE Spectrum»، بیش از ۳۶ میلیون نفر در آمریکا با معضل فشار خون بالا مواجه هستند و بنا به توصیه پزشکان می‌بایست مصرف سدیم خوراکی خود را کاهش داده و کنترل نمایند. از سوی دیگر، سدیم یکی از اجزای اصلی نمک خوراکی در تمامی رژیم‌های غذایی مدرن است که در تمامی غذاهای میان وعده، رستوران‌ها و حتی در نوشیدنی‌ها بکار می‌رود. بدیهی است که تنظیم میزان مصرف نمک، برای افراد دارای مشکل فشار خون با دشواری روبرو است. اختراع جدید با محاسبه میزان سدیم مصرفی، در مواقعی که رژیم کم سدیم پیش‌بینی‌شده در خطر قرار گیرد، کاربر را از طریق ارسال داده‌های فوری مطلع می‌سازد. کاربر پس از دریافت داده‌ها، می‌تواند تصمیم گیرد که آیا به مصرف ادامه دهد و یا آن را با وعده غذایی کم‌نمک‌تری جایگزین سازد.

دکتر «هونگ یئو» استادیار فعال در حوزه مواد مهندسی میکرونی و نانویی، که مسئولیت هدایت تیم تحقیقاتی مذکور را بر عهده دارد، با تأکید بر این‌که سنسور یاد شده می‌تواند مستقیماً بر روی زبان، سقف دهان و یا بر روی دندان‌ها قرار گیرد، اظهار داشت: «سنسور ساخته شده، تنها یک نمونه اولیه است که در فاز اول، برای ادغام و یکپارچه‌سازی با یک نگهدارنده نرم انجام گرفته است». وی بزرگ‌ترین چالش را ساخت دستگاهی الکترونیکی و در عین حال نرم و انعطاف‌پذیر می‌داند که می‌بایست به‌سادگی و بدون هیچ محدودیتی در دهان قرار گیرد؛ بر همین اساس، تیم تحقیق از یک تراشه تعبیه‌شده روی یک پوشش متخلخل استفاده کردند. منبع تغذیه مورد استفاده، یک باتری قابل شارژ کوچک بوده (قطر ۶.۸ میلی‌متر) که اندازه‌گیری و کنترل مصرف سدیم به مدت ۱۲ ساعت را به‌طور مداوم ممکن می‌سازد. به اعتقاد دکتر یئو، این عملکرد باتری برای تجاری‌سازی و استفاده عملی از دستگاه کفایت نموده و فرد با استفاده در طول روز و سپس شارژ آن در طول شب، با مشکل خاصی مواجه نخواهد شد.

 

مرجع: «IEE Spectrum»

http://nanomatch.ir/

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.