آخرین اخبار

استفاده از فناوری نانو برای تغذیه هدفمند گیاهان و افزایش بهره‌وری

استفاده از فناوری نانو برای تغذیه هدفمند گیاهان و افزایش بهره‌وری

یک شرکت آمریکایی فعال در بخش کشاورزی، به دنبال استفاده از فناوری نانو برای برداشت محصول بهتر است. شرکت آکوآ «Aqua»، که در رده صدم فهرست برترین شرکت‌های کارآفرین آمریکا در سال 2017 میلادی قرار گرفته است، تنها کسب‌وکار مرتبط با کشاورزی در فهرست مذکور است. این شرکت امیدوار است که بتواند از نتایج تحقیقات پزشکی در زمینه فناوری نانو و به‌ویژه سیستم‌های دارورسانی که در طی سال‌های اخیر انجام گرفته است، برای کنترل سلامتی گیاهان و افزایش بازدهی آن‌ها استفاده نماید.

«لاندون باندرسون» مدیر ارشد تحقیقات علمی آکوآ، با تأکید بر این‌که با استفاده از نانو ذرات می‌توان مواد مغذی را به گیاهان رسانید، افزود: «استفاده از نانو فناوری می‌تواند منجر به توسعه یک سیستم تحویل مواد غذایی کاملاً هدفمند گردد که علاوه بر سلامتی گیاه، نیاز آن به آب و کود را نیز کاهش خواهد داد.»

در این خصوص، «کلارک بل» مدیر عامل آکوآ نیز اظهار داشت: «نتایج آزمایشات اولیه در مورد گیاه Bluegrass نشان می‌دهد که استفاده از نانو ذرات موجب رشد سریع‌تر گیاه در مقایسه با روش‌های معمول گردیده است. در حال حاضر، آزمایش فناوری جدید بر روی محصولات مختلف شرکت، نظیر سیب، کلم، انواع مرکبات، پسته، اسفناج، گوجه‌فرنگی، سبزیجات و گندم آغاز شده است.»

بنا بر گزارش «Daily Herald»، کارشناسان آکوآ موفق به تولید محصولات کشاورزی با استفاده از فناوری نانو در آریزونا، فلوریدا، نیومکزیکو، تگزاس و یوتا شده‌اند. بررسی‌های انجام گرفته بر روی فرآیند تولید و پرورش هندوانه در فلوریدا نشان می‌دهد که استفاده از نانوفناوری می‌تواند رشد محصول را سه هفته سریع‌تر نماید که از نظر مصرف آب می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری ایجاد نماید.

شرکت آکوآ که در سال 2014 میلادی و با هدف استفاده از فناوری‌های نوین نانویی در کشاورزی راه‌اندازی شده است، در طی سال‌های اخیر دامنه فعالیت خود را گسترش داده و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی، محصولات خود را به 40 ایالت آمریکا و شش کشور نروژ، استرالیا، ژاپن، بلغارستان، آفریقای جنوبی و کانادا عرضه نماید. استفاده از فناوری نانو به این شرکت کمک نموده تا با تغذیه هدفمند گیاهان و کاهش قابل توجه مصرف آب و کودهای شیمیایی، هزینه‌های تولید خود را کاهش دهد.

 

مرجع: Daily Herald

http://nanomatch.ir/

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.