اخبار

سرمایه‌گذاری ۱.۷ میلیون دلاری کانادا برای ساخت نانوجاذب نفت

0 نظرات
923
۲۱-اردیبهشت-۱۳۹۶

دولت کانادا مبلغ 1.7 میلیون دلار برای توسعه فناوری جدیدی به‌منظور زدایش نفت از آب سرمایه‌گذاری کرده است. این بودجه در اختیار آزمایشگاه اینجیونیتی قرار داده شده تا با استفاده از فناوری‌ نانو اقدام به ارائه این فناوری جدید کند.
آزمایشگاه اینجیونیتی برای توسعه این فناوری از نانولوله‌های کربنی و پلیمر استفاده می‌کند تا در نهایت ماده‌ای اسفنجی تولید شود. این اسفنج می‌تواند نفت موجود در آب را جذب کند و زمانی که به حالت اشباع رسید، می‌توان این اسفنج را از آب خارج کرد. برای زدایش نفت از آب می‌توان از عواملی نظیر گرما، الکتریسیته یا پرتو فرابنفش استفاده کرد که این عوامل موجب رانده شدن نفت از ساختار اسفنج می‌شود.
کارلو مونتمانگو از مدیران اینجیونیتی می‌گوید که این گروه تحقیقاتی اثربخشی این روش را یک سال پیش به اثبات رساند و در حال حاضر روی توسعه آن در حجم انبوه کار می‌کنند. مونتمانگو می‌گوید: «هنگامی که این اسفنج‌ به آب اضافه می‌شود، می‌تواند نفت را به داخل کشیده و زمانی که به حد اشباع رسید، اسفنج از آب خارج می‌شود و با استفاده از محرک خارجی، نفت از داخل اسفنج بیرون کشیده می‌شود.»
آزمون‌هایی که پیش از این روی این سامانه اجرا شده نشان می‌دهد که این اسفنج قادر است 100 درصد نفت را از آب جداسازی کند، حتی اگر نفت سنگین‌تر شده و به سطح زیرین آب برود. همچنین این سامانه این مزیت را دارد که نفت به دام افتاده را مجدداً مورد استفاده قرار دهد.
این فناوری بسیاری پیشرفته‌تر از روش‌های رایج است. این اولین پروژه فناوری‌ نانو آزمایشگاه اینجیونیتی است. پروژه‌های دیگری برای زدایش گاز دی‌اکسید‌کربن، بخش کشاورزی و سلامت نیز تعریف شده‌است.
این گروه تحقیقاتی در حال حاضر روی توسعه نسخه پایلوت این فناوری هستند. آزمون‌های میدانی آن از دو سال قبل شروع شده‌است. مأموریت فعلی این تیم حل چالش‌های موجود بوده تا بتوان آن را به‌صورت تجاری عرضه کرد.

منبع: nano.ir

0.0
آخرین ویرایش: پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۳۹
اخبار مشابه: طراحی و ساخت موفقیت‌آمیز باتری کاملاً گرافنی ناسا از نانولوله کربنی برای کاهش وزن مخازن استفاده کرده است ساخت مرکزی برای توسعه نانوحسگرها توسط بخش خصوصی همکاری مشترک برای تولید و عرضه نقاط کوانتومی به بازار خرید لیسانس نانوذرات مغناطیسی برای ساخت داروی بیماری قلبی عرضه جوهر حاوی نانوذرات سرامیکی برای چاپ سه بعدی تأسیس شرکتی برای فعالیت در بخش نانوبیوانفورماتیک جلب حمایت مالی برای تجاری‌سازی کامپیوتر کوانتومی نانوتراشه‌ای برای هوشمندسازی تجهیزات رانندگی خودکار خرید شرکت برای تثبیت موقعیت در بازار چاپ ادوات الکترونیکی
اخبار خارجی

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.