اخبار

بررسی بازار پوشش‌های هوشمند و عوامل تاثیرگذار در این بازار

0 نظرات
159
۱۲-اردیبهشت-۱۳۹۶

پوشش‌های هوشمند حوزه بسیار نوظهوری محسوب می‌شود که به‌صورت مستمر در حال توسعه بوده و بخشی از این پیشرفت به دلیل تولید در حوزه فناوری‌نانو و مواد پیشرفته است. پوشش‌های هوشمند می‌توانند در برابر عوامل محیطی نظیر استرس، فشار، دما، محرک‌های زیستی و تابش از خود پاسخ دهند.
عامل اصلی بروز رفتار پاسخ در برابر محرک‌های خارجی، استفاده از نانوپرکننده‌های هوشمند چند کاره در ماتریکس پلیمری است. با این کار این مواد قادر به پاسخ‌دهی خواهند بود. مثال‌هایی از پوشش‌های هوشمند شامل سامانه‌های ابرآبگریز، سیستم‌های با قابلیت خودترمیمی و رسانا است.
به دلیل تحقیقات انجام شده در این حوزه، مواد جدیدی در حال توسعه است که وقتی در مقادیر بسیار کم به پوشش اضافه شود می‌تواند ویژگی‌های کاربردی جدیدی به پوشش‌های هوشمند اضافه کند.
نانومواد یکی از این مواد هستند به طوری که ترکیباتی نظیر نانولوله‌کربنی به دلیل خواص رسانایی و خواص فیزیکی که دارند می‌توانند در پوشش‌های هوشمند استفاده شوند. نانورس نیز برای تقویت ساختار پوشش‌های هوشمند استفاده می‌شود که هزینه کمتری نسبت به دیگر مواد دارند.
به دلیل رشد صنعت الکترونیک، تقاضا برای پوشش‌های هوشمند در حال افزایش است. تلفن‌های همراه و دیگر ادوات هوشمند نیز نیازمند پوشش‌هایی با قابلیت خودتمیزشوندگی و خودترمیمی هستند. در کنار این موضوع، سرمایه‌گذاری‌هایی در بخش تحقیق و توسعه انجام شده که این کار منجر به رشد بازار در آینده نزدیک خواهد شد. انواع مختلفی از پوشش‌ها در حال حاضر در بازار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به پوشش‌های ضدخوردگی، پوشش‌های خودتمیزشونده، پوشش‌های خود ترمیم‌شونده و پوشش‌های حوزه زیست‌پزشکی اشاره کرد.
صنایعی نظیر بهداشت فردی، هوافضا، بسته‌بندی مواد غذایی، ساختمان، لوازم منزل، خودروسازی و فناوری اطلاعات بیشترین تاثیر را روی بازار و تقاضای بازار پوشش‌های هوشمند خواهند داشت. کاربرد این پوشش‌ها در بخش نظامی و پزشکی نیز افزایش خواهد یافت. در بخش پزشکی پوشش‌های هوشمند با قابلیت ضدمیکروب و در بخش نظامی پوشش‌های هوشمند با قابلیت ضدخوردگی بیشترین تقاضا را خواهند داشت.
منطقه آسیا اقیانوسیه نقش کلیدی در بازار پوشش‌های هوشمند خواهند داشت که توسعه صنعت الکترونیک در این موضوع نقش کلیدی دارد.

منبع: nano.ir

0.0
آخرین ویرایش: -/-
اخبار مشابه: تأسیس کارخانه‌ای در پارک کسب وکار برای تولید انبوه نانوذرات بازتاب تجاری‌سازی طرح‌های برتر فناوری نانو در روزنامه جام جم ارائه طرح های ۳ تیم از نانومچ در پنجمین مجمع اقتصادی نانو استفاده از نانوفناوری در ترکیب داروهای پوستی جریان نانوسیالات ایرانی در رگ‌های صنعت کشور نقش برنامه‌ی نانومچ در تجاری‌سازی شکم‌بندهای بارداری ضد امواج ساخت نانوتراشه‌ای برای استفاده در صنعت اینترنت اشیاء همکاری دو شرکت برای توسعه نانوپوشش‌های چندمنظوره تولید صنعتی نانوالیاف حاوی گرافن در چین توسعه بازار نقاط کوانتومی در ساخت نمایشگر در سال‌های آتی
بازار

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.