آخرین مقالات

از ایده تا بازار؛ زیست داروهای Liquidia

از ایده تا بازار؛ زیست داروهای Liquidia

 مقدمه

شرکت لیکوئیدا «Liquidia Technologies»، یک شرکت فعال در زمینه توسعه و تجاری‌سازی زیست داروها است که با استفاده از فناوری اختصاصی خود به نام پرینت «PRINT»، سعی در تغییر شیوه درمانی بیماری‌های مختلف دارد. این فناوری، نوعی پلتفرم مهندسی محسوب می‌شود که امکان تولید دقيق و قالبی ذرات دارویی یکنواخت را با کنترل پارامترهایی همچون اندازه، شکل و ترکیب شیمیایی آن‌ها، فراهم می‌سازد. این ویژگی منحصربه‌فرد، می‌تواند بهبود ایمنی، کارایی و عملکرد طیف گسترده‌ای از درمان‌های دارویی را موجب شود.

این استارت‌آپ، در سال 2004 میلادی، توسط «جوزف دی سیمون» راه‌اندازی شده است و با استفاده از پلتفرم اختصاصی پرینت، در حال توسعه دو محصول منحصربه‌فرد است:

  • «LIQ861» برای درمان فشار خون شریانی ریوی (PAH) 
  • «LIQ865» برای درمان درد موضعی بعد از عمل جراحی

مدل کسب‌وکار شرکت لیکوئیدیا، با توجه به قابلیت‌های چشمگیر فناوری پرینت، بسیار سودآور بوده است. دلایل عمده این امر، عبارتند از:

۱) لیکوئیدیا قادر به بهبود داروهای موجود در بازار، برای دستیابی به حداکثر قابلیت درمانی آن‌ها است، بدون این‌که نیاز باشد تمامی هزینه‌های تحقیق و توسعه یک ماده کاملاً جدید را متقبل شود.

۲) فناوری پرینت، یک فرآیند تولید مقرون‌به‌صرفه، ظریف و ساده است که می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در عملکرد داروهای موجود ایجاد نماید.

با توجه به قابلیت‌های تجاری‌سازی فناوری پرینت،